Minister finansów: pod koniec stycznia budżet miał 6,6 mld zł nadwyżki

Minister finansów: pod koniec stycznia budżet miał 6,6 mld zł nadwyżki
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mimo ograniczeń związanych z pandemią, wpływy do budżetu pozostają na stabilnym poziomie, pod koniec stycznia br. budżet miał 6,6 mld zł nadwyżki - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za styczeń pokazują, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, wpływy do budżetu pozostają na stabilnym poziomie” – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Pod koniec stycznia budżet zanotował 6,6 mld zł nadwyżki.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa wyniósł 85 mld zł w 2020 roku >>>

Zgodnie z danymi przekazanymi przez resort finansów, w styczniu dochody budżetu państwa były wyższe o 0,4 mld zł, tj. 1 proc. rdr i wyniosły ok. 40,7 mld zł. Dochody podatkowe wyniosły 39,2 mld zł i były wyższe o 1,9 mld zł, tj. 5 proc. rdr. Dochody niepodatkowe były niższe o 1,5 mld zł, czyli 52,1 proc. rdr i wyniosły ok. 1,4 mld zł.

Dochody z podatków

Resort finansów podał, że dochody z VAT w styczniu br. były wyższe o ok. 1,4 mld zł, tj. 6,5 proc. rdr i wyniosły ok. 23,3 mld zł. Dochody z podatku akcyzowego w styczniu były niższe o ok. 0,6 mld zł, czyli 11,1 proc. rdr i wyniosły ok. 4,7 mld zł. Z podatku PIT w styczniu budżet uzyskał więcej o ok. 0,7 mld zł, tj. o 11,5 proc. rdr – dochody wyniosły ok. 7 mld zł. Natomiast dochody budżetu państwa z CIT w styczniu były wyższe o ok. 0,3 mld zł, czyli o 10,4 proc. rdr i wyniosły ok. 3,5 mld zł.

Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody państwa w 2021 r. wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES