Minister finansów: decyzja S&P pokazuje, że działania antykryzysowe przynoszą efekty

Minister finansów: decyzja S&P pokazuje, że działania antykryzysowe przynoszą efekty
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Decyzja S&P Global Ratings o podtrzymaniu ratingów Polski i ich stabilnej perspektywy pokazuje, że prowadzona przez polski rząd przed wybuchem pandemii polityka gospodarcza i działania antykryzysowe przynoszą efekty, skomentował minister finansów Tadeusz Kościński.

#S&P prognozuje #Spadek realnego #PKB o 3,4% w 2020 r. i wskazuje, że będzie to najniższy spadek w całej #UE dzięki stosunkowo zdywersyfikowanej i konkurencyjnej bazie eksportowej @SPGlobalRatings @MF_GOV_PL

„Agencja podkreśla, że mamy dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego oraz rozważnie prowadzoną politykę pieniężną ze stabilnym systemem bankowym.

To kolejny sygnał, który pokazuje, że prowadzona przez nas przed wybuchem pandemii polityka gospodarcza i nasze działania antykryzysowe, przynoszą efekty” ‒ napisał minister finansów Tadeusz Kościński w komentarzu do decyzji S&P.

Czytaj także: S&P podtrzymał długoterminowy rating A- Polski, perspektywa stabilna

S&P Global Ratings ogłosiła 2 października 2020 r. decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

„Według S&P pandemia będzie miała negatywny wpływ na gospodarkę ‒ Agencja prognozuje spadek realnego PKB o 3,4% w 2020 r.

S&P wskazuje jednocześnie, że będzie to najniższy spadek w całej UE dzięki stosunkowo zdywersyfikowanej i konkurencyjnej bazie eksportowej, w mniejszym stopniu zależnej od sektora motoryzacyjnego i turystyki, jak również zastosowania znacznych środków w ramach nadzwyczajnej polityki prowadzonej w celu złagodzenia negatywnych efektów pandemii koronawirusa.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów podpisało umowę z EBI dającą dostęp do 650 mln euro linii kredytowej na walkę z COVID-19

W opinii Agencji, środki fiskalne zastosowane w odpowiedzi na kryzys, będące jednymi z najwyższych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w połączeniu z działaniami na poziomie UE i standardowymi transferami środków unijnych, wspierane przez popyt krajowy i ożywienie w strefie euro mogą przyczynić się do dalszego wzrostu gospodarczego, który S&P prognozuje na 4,5% w 2021 r. oraz 3,6% w 2022 r.

Według szacunków Agencji, deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniesie w 2020 r. 9,3% PKB, poniżej oficjalnych prognoz rządu (12% PKB).

Agencja przewiduje, że dług netto sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 58,7% PKB na koniec 2021 r., po czym ustabilizuje się” ‒ czytamy w komunikacie resortu.

Czytaj także: Tadeusz Kościński po ECOFIN: reakcja na pandemię dowodzi, że UE jest w stanie wywiązać się ze swych obowiązków

Źródło: ISBnews