Minister Buda: rozmowa z KE o Krajowym Planie Odbudowy w finalnym etapie

Minister Buda: rozmowa z KE o Krajowym Planie Odbudowy w finalnym etapie
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jesteśmy w finalnym etapie rozmowy z Komisją Europejską o Krajowym Planie Odbudowy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Mamy następne spotkanie po 24 kwietnia z przedstawicielami Komisji. Jesteśmy w finalnym etapie rozmowy” – powiedział Buda. Jak dodał, decyzją premiera nadal będzie koordynował rozmowy z Komisją, jeśli chodzi o zatwierdzenie KPO. „Zakładam, że bardzo szybko jesteśmy w stanie dojść do porozumienia” – dodał minister.

„Pogląd UE na kwestię praworządności w Polsce zmienił się totalnie”

Jak dodał, pogląd UE na kwestię praworządności w Polsce zmienił się „totalnie”. „Moje spotkanie w tej sprawie zadały kłam mnóstwu teoriom, które się pojawiały w zakresie praworządności” – mówił, dodając, że teorie te były budowane na podstawie „absurdalnych, wymyślonych, nieprawdziwych informacji”.

„Dziesiątki moich spotkań z Komisją Europejską doprowadziły do sytuacji zrozumienia tego, jak funkcjonuje polski system prawny i odrzucenia trzech czwartych zarzutów, które pojawiały się pod adresem Polski” – powiedział Waldemar Buda. Jak ocenił, „wykonaliśmy wielką pracę, by odkłamywać te wszystkie zarzuty”.

Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro

Wszystkie kraje członkowskie UE musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Latem ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana.

Czytaj także: Krajowy Plan Odbudowy: premier Morawiecki liczy na porozumienie z KE „w kwietniu bądź na początku maja” >>>

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęła już prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w SN, autorstwa prezydenta i posłów PiS. Zdecydowano, że projektem bazowym będzie propozycja prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło: PAP BIZNES