Minister Buda: każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkania komunalne

Minister Buda: każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkania komunalne
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rośnie liczba mieszkań komunalnych na wynajem, mogą być dofinansowane w 95%. W zasadzie każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkania komunalne, ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Samorządy mają budować tanie mieszkania na wynajem i ta machina się rozpędza, bo w zasadzie my finansujemy [prawie] w 100% budowę tych mieszkań. 80% to jest bardzo dużo, po drugie ze środków KPO dokładam kolejne pieniądze, czyli 95% mogą być dofinansowane mieszkania komunalne” – powiedział Buda w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj także: Sektor mieszkaniowy i budownictwo: Sejm przyjął dwie ważne ustawy >>>

W zasadzie każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkania komunalne. Więc to jest ta oferta dla najemców, dla tych, którzy nie chcą zaciągać zobowiązania.

– dodał.

Obecnie budowana jest rekordowa liczba mieszkań komunalnych

Minister podał, że obecnie budowana jest rekordowa liczba mieszkań komunalnych ze względu na zwiększenie dofinansowania.

„Kiedyś budowało się po 2-3 tys., teraz się buduje po 8-10 tys.” – podkreślił.

Wskazał, że minimalna powierzchnia mieszkania na wynajem wynosi 25 m2.

Rozwiązania dotyczące mieszkań na wynajem i pustostanów w styczniu

Rząd planuje przedstawienie w styczniu projektu ustawy, regulującej nabywanie mieszkań na wynajem oraz wykorzystania pustostanów, wynika z wypowiedzi Waldemara Budy. Planowane regulacje mają też dotyczyć zasad technicznych budowanie mieszkań.

„W najbliższym czasie pokażę rozwiązania [spraw], które są pewnym problemem na rynku. Pierwszy to są instytucje finansowe, które skupują mieszkania, drugi – to są pustostany, trzeci – to jest najem okazjonalny. I te elementy, które muszą być rozwiązane, plus oczywiście skup mieszkań. Mam na myśli zarówno fundusze, jak i tych, którzy kupują je hurtowo w sensie nawet prywatnym” – powiedział Buda w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Zasady techniczne budowania

Planowane rozwiązania mają dotyczyć też zasad technicznych budowania.

„Widzimy szereg patodeweloperki, czyli [naruszania] zasad technicznych budowania i w tym zakresie mamy przygotowane również rozwiązania. Styczeń będzie pod tym kątem gorący” – dodał minister.

W październiku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd planuje wprowadzenie dodatkowej opłaty przy hurtowym zakupie mieszkań przez fundusze inwestycyjne. Podał, że prace nad planowaną regulacją prowadzone są w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Z kolei w listopadzie Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) informowało, że przygotowuje projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne, który ma zwiększyć wykorzystanie pustych powierzchni handlowych i biurowych.

Źródło: ISBnews