Miliardowe zadłużenie Polaków: Nasze długi jak lawina

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.05.2012.foto.066.250xCo kwartał skumulowane długi Polaków rosną o 1,5 - 2 mld zł. Całkowita kwota zaległych zobowiązań wynosi już 35,75 mld zł - wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Co kwartał skumulowane długi Polaków rosną o 1,5 – 2 mld zł. Całkowita kwota zaległych zobowiązań wynosi już 35,75 mld zł – wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Grozna kumulacja zaległosci

Ponad jedna trzecia (35,74 proc.) wszystkich zaległych zobowiazan to małe kwoty, które nie przekraczaja 2000 zł. Tylko co piate (22,20 proc.) niespłacane zobowiazanie to zaległosci powyzej 10 000 zł. Nieznacznie wzrosła kwota sredniego zadłuzenia na jednego Polaka. Obecnie wynosi ona 16 561 zł, a jeszcze w listopadzie 16 477 zł – zatem sredni dług wzrósł o 84 zł, zaledwie o 0,5 proc.

Klient podwyzszonego ryzyka Z nansowego to najczesciej mezczyzna pomiedzy 30 a 39 rokiem zycia, mieszkajacy w województwie slaskim lub mazowieckim, w miescie ponizej 500 tys. mieszkanców, a w przypadku dwóch powyzszych województw – w Warszawie lub w Katowicach. Jego srednie zaległe zadłuzenie wobec banków, Z rm pozyczkowych, telekomunikacyjnych oraz Z rm dostarczajacych usługi masowe wynosi 16 561 zł.

Łaczna kwota zaległych płatnosci klientów podwyzszonego ryzyka w Polsce, odnotowanych w Rejestrze Dłuzników prowadzonym przez BIG InfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej, w marcu br. wyniosła 35,75 mld zł. Zobowiazania te wynikaja m.in. z niezapłaconych rachunków za energie elektryczna, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, z tytułu alimentów, pozyczek, a takze z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Mapa podwyzszonego ryzyka

Kwota zadłuzenia powiekszyła sie w czasie czterech miesiecy o 1,40 mld zł. Łaczna kwota zaległych zobowiazan klientów czasowo niewywiazujacych sie z płatnosci na przestrzeni ostatnich 12 miesiecy wzrosła o 27 proc. (7,54 mld zł). Najwyższy poziom zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie śląskim. Jego mieszkańcy nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę przekraczającą 6,9 mld zł, a ich zadłużenie w ciągu ostatniego kwartału wzrosło o blisko 430 mln zł. W województwie mazowieckiem, drugim co do wielkości zadłużenia regionie Polski, wartość zaległych zobowiązań również wzrosła i wynosi blisko 4,9 mld zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI