Miliardowa inwestycja PFR w podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Miliardowa inwestycja PFR w podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski
By Anna Mościcka - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53567459
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapowiedzieli wartą 1 mld złotych inwestycję służącą podniesieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Paweł Borys poinformował o podpisaniu z Gaz Systemem umowy dotyczącej finansowania dłużnego na kwotę 1 mld złotych co umożliwi sfinansowanie rozbudowy infrastruktury do przesyłania gazu. Współpraca dotyczy także budowy kolejnego terminala pływającego w Gdańsku do odbioru gazu.

„Nie będzie transformacji energetycznej bez infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej. (…) Dzięki współpracy Gaz-Systemu i PFR mówimy o wsparciu PFR poprzez finansowanie dłużne na poziomie 1 mld zł, dzięki którym będziemy mogli rozpocząć dalszy etap inwestycji, które w tym roku zwieńcza ważne wydarzenie, czyli otwarcie Baltic Pipe. (…) Przed nami kolejne, ważne inwestycje. Myślimy o dalszych inwestycjach w Gdańsku – o terminalu pływającym” – powiedział Mateusz Berger podczas briefingu w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Będzie nowy terminal gazowy w Gdańsku

Szczegóły umowy podał PFR w komunikacie prasowym.

Czytamy w nim, że PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju zawarł z GAZ-SYSTEM umowę pożyczki podporządkowanej na kwotę 1 mld zł na finansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, związane m.in. z dywersyfikacją źródeł dostaw gazu do Polski.

Zawarcie umowy pożyczki z GAZ-SYSTEM wpisuje się w strategię inwestycyjną PFR, jako element finansowania infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz procesów transformacji energetycznej.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko poinformował podczas panelu, że spółka od lat realizuje program dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu.

Jak wskazał, projekt terminala pływającego w Gdańsku miał mieć przepustowość 6 mld m3 gazu rocznie.

„Skalujemy go jednak na dwa razy większy, w zależności od potrzeb gospodarki” – powiedział Zawartko.

Inwestycje GAZ-SYSTEMU

GAZ-SYSTEM wdraża rządową strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Przez ostatnie 6 lat spółka intensywnie realizuje program inwestycyjny, który ma na celu rozwój sieci przesyłowej oraz zapewnienie technicznych możliwości transportu do Polski gazu z różnych źródeł.


Do najważniejszych projektów zrealizowanych przez GAZ-SYSTEM należy budowa gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych z Litwą i Słowacją, a także rozbudowa krajowej sieci przesyłowej i Terminalu LNG w Świnoujściu. W najbliższych latach spółka planuje zrealizować także wspomniany projekt terminala FSRU w rejonie Gdańska.

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES, Polski Fundusz Rozwoju S.A. / PFR