Mieszkanie Plus: powstanie ogromne osiedle, umowa już podpisana

Mieszkanie Plus: powstanie ogromne osiedle, umowa już podpisana
Fot. stock.adobe.com/Richard Villalon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
7 sierpnia br. została podpisana umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla modelowego osiedla w ramach Programu "Mieszkanie Plus", planowanego do realizacji w Warszawie. Na 15 hektarach na warszawskim Ursynowie ma powstać kompleks zabudowy wielorodzinnej, w którym powstanie około 2,7 tys. mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Umowa została zawarta między BGK Nieruchomości S.A. a zwycięzcami marcowego konkursu na modelowe osiedle, pracowniami projektowymi AMC – Andrzej M. Chołdzyński oraz 22Architekci. Obie pracownie otrzymały dwa równorzędne pierwsze miejsca w konkursie na projekt urbanistyczny modelowego, przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego Nowe Jeziorki, które zlokalizowane będzie na granicy stolicy oraz gminy Lesznowola, na działce przy ulicy Karczunkowskiej

Projekt składa się z 19 budynków mieszkalnych. Obie koncepcje zakładają bogatą ofertę usługową – na osiedlu planowane są punkty handlowo-usługowe, a w centralnej części osiedla zachowane ma zostać miejsce na budynki szkoły podstawowej, przedszkola oraz terenów rekreacji realizowanych przez warszawski samorząd. Pierwsza praca została doceniona za czytelną kompozycję i bogatą ofertę usług społecznych, a także plac miejski wraz z parkiem centralnym. Druga natomiast nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu z przestrzenią osiedlowa, ale też skwerami i parkami. Główne drogi na osiedlu mają być dostępne dla wszystkich, ale pierwszeństwo mają mieć piesi. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodów na osiedlu, zlokalizowaniu usług w zasięgu pieszego dojścia i zapewnieniu sprawnego dojazdu do śródmieścia Warszawy ze stacji Warszawa-Jeziorki, osiedle ma zaoferować przyszłym mieszkańcom wysoką jakość życia.

Rysunek 1 Wizja nowego osiedla/ fot. 22ARCHITEKCI

Wśród wad zaproponowanych rozwiązań projektowych można wymienić lokalizację planowanego kompleksu. Na terenie pól uprawnych i domów jednorodzinnych ma powstać osiedle o bloków wielorodzinnych do nawet 9 kondygnacji. Konieczne będzie uzbrojenie całego terenu w infrastrukturę społeczną, która obecnie jest niewystarczająca, a także rozbudowa układu komunikacyjnego. Ponadto budynki z założenia nie mają mieć parkingów podziemnych z powodu wysokiego stanu wód, w związku z czym miejsc do zaparkowania będzie niewiele. Z uwagi na bliskość stacji PKP projektanci przyjęli niższy współczynnik parkingowy – 0,5 miejsca postojowego na mieszkanie. Osiedle będzie realizowane przez wiele podmiotów co może generować między nimi konflikty.

Kraków: powstaną mieszkania dla 3000 osób

Podobnie w Krakowie będzie realizowane osiedle w ramach rządowego programu. Na osiedlu przy ulicy Spacerowej w ponad tysiącu mieszkań będzie mogło żyć w sumie blisko 3 tysiące osób. Sąsiedzi inwestycji, urbaniści czy mieszkańcy wskazują jednak na wiele problemów (w tym dostęp do infrastruktury drogowej). Spółka BGK Nieruchomości odkupiła od prywatnego dewelopera blisko 18-hektarową działkę, na której powstać będą mogły nawet 8-piętrowe budynki, do których nikt nie planuje doprowadzić odpowiedniej sieci dróg. Miasto bowiem wskazuje BGKN jako podmiot odpowiedzialny za budowę układu komunikacyjnego obsługującego osiedle.[1]

Prace na budowie przy Karczunkowskiej mają rozpocząć się na przełomie 2018 i 2019 roku, planowany termin realizacji osiedla to rok 2022. Obecnie trwają konsultacje dotyczące terenów rekreacyjnych i przestrzeni handlowo-usługowych osiedla Nowe Jeziorki. Efektem konsultacji będą wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych osiedla Nowe Jeziorki.[2] Jak zaznaczają władze miasta, konieczne jest uchwalenie planu miejscowego, który zabezpieczy grunty pod inwestycje oraz tereny zielone. Należy również rozważyć, jaki wpływ na realizację tego ogromnego przedsięwzięcia będzie miała nowa specustawa mieszkaniowa, której zapisy pozwalają na budowę osiedli mieszkaniowych praktycznie wszędzie.

Ponadto do zastanowienia pozostaje sama idea modelowego osiedla mieszkaniowego. Nowe Jeziorki mają powstać de facto w polu na końcu miasta, poza pełnym miejskim uzbrojeniem. Czy kolejne osiedla powstające w ramach Programu „Mieszkanie Plus”, w których będą mieszkać kolejne pokolenia, również będą realizowane zgodnie z tą myślą? Myślą, która nawiązuje do zwykłej suburbanizacji, od kilku ostatnich dekad sukcesywnie degradującą polską przestrzeń. Obecnie w polskich miastach znajdują się duże obszary nieużytków miejskich (tereny poprzemysłowe, pokolejowe), możliwe do wykorzystania w zamian anektowania kolejnych terenów otwartych na przedmieściach, które powinny stanowić funkcje ekologiczne oraz zaplecze żywieniowe miasta.

[1] https://urbnews.pl/umowa-najwieksze-osiedle-mieszkanie-plus-podpisana// dostęp 2018-08-17

[2] https://www.pb.pl/bgkn-podpisal-umowe-na-projekt-warszawskiego-osiedla-w-ramach-mieszkania-plus-936802 / dostęp 2018-08-17

Mateusz Gliwiński
Centrum AMRON