Mieszkanie na wynajem: inwestycja, która może się zwrócić już po 5 latach?

Mieszkanie na wynajem: inwestycja, która może się zwrócić już po 5 latach?
Fot. stock.adobe.com/anyaberkut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z zainwestowania w mieszkanie na wynajem można osiągnąć rentowność nawet przekraczającą 20 proc., ale przyjęcie takiego założenia jest bardzo ryzykowne, a sukces finansowy może okazać się krótkotrwały.

Takie inwestycje są najbardziej opłacalne, gdy #mieszkanie jest kupowane na kredyt, a czynsz przewyższa znacznie comiesięczną ratę kredytową #wynajem #najem

Takie inwestycje są najbardziej opłacalne, gdy mieszkanie jest kupowane na kredyt, a czynsz przewyższa znacznie comiesięczną ratę kredytową.

Czytaj także: Zakup mieszkania na wynajem: czy to się nadal opłaca?

Stopa zwrotu

Tak wysoka rentowność to jednak stopa zwrotu brutto, bo trzeba zapłacić podatek od wynajmu, nie zawsze mieszkanie jest wynajęte przez cały czas, a kłopoty z niepłacącymi lokatorami też nie są rzadkością.

Lista ryzyk nie jest krótka. Mieszkań na wynajem też jest coraz więcej, a stopy procentowe nie będą rekordowo niskie przez wiele lat.

Czytaj także: Inwestycja w nieruchomości pozwala zarobić nawet 5-6 proc. rocznie. Wynajem krótkoterminowy jeszcze bardziej opłacalny >>>

Nawet przyjęcie założenia, że stopa zwrotu wyniesie 6-10 proc. rocznie też może okazać się nie realne.

Ceny mieszkań nadal rosną

– Nie można takich decyzji podejmować w emocjach, bo ceny mieszkań nadal rosną – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.  – Zamiast zysków z inwestycji możemy zobaczyć stratę.

Czytaj także: Najem mieszkań w III kw. 2019 r. Koszty coraz wyższe, ceny w Warszawie jak w Berlinie >>>

Źródło: MarketNews24