Mieszkań przybywa, rośnie zainteresowanie inwestycjami na wynajem

Mieszkań przybywa, rośnie zainteresowanie inwestycjami na wynajem
Fot. stock.adobe.com/Patryk Kosmider
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pomiędzy 2012 a 2015 rokiem oddawano do użytku od 65 000 do 75 000 mieszkań. W roku 2017 zanotowano ponad 105 000 ukończonych lokali. Ten wynik prawdopodobnie zostanie pobity przez mijający 2018 rok.

Ze względu na dwuletni cykl budowy możemy spodziewać się prawdziwego wysypu mieszkań budowanych pomiędzy styczniem a grudniem 2019 r. #mieszkania #wynajem

Jak zauważają eksperci z portalu RynekPierwotny.pl – w 2017 roku liczba mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców naszego kraju wzrosła najszybciej od 2008 roku. Natomiast wynik za rok 2018 może być zbliżony nawet do 110 000 ukończonych lokali.

– Nie inaczej powinno być w 2019 roku. Ze względu na dwuletni cykl budowy możemy spodziewać się prawdziwego wysypu mieszkań budowanych pomiędzy styczniem a grudniem 2019 roku. Podobnie będzie w 2020 roku. Ostatnie lata to profuzja na runku mieszkań – podkreśla Rafał Malik, ekspert z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Liderem w budowie mieszkań jest Warszawa

Prognozy pokazują, że jeśli w najbliższych latach takie tempo wzrostu się utrzyma, to do 2030 roku zostanie osiągnięty cel przewidziany w Narodowym Programie Mieszkaniowym – wzrost tego wskaźnika z poziomu 363 do 435 mieszkań na 1000 osób.

– Nikogo nie dziwi, że liderem w budowie mieszkań jest Warszawa. Kolejne miejsca w czołówce zajmują Sopot i Łódź.  Inaczej jednak sytuacja wygląda z ich sprzedażą. To, co utrzymuje sprzedaż na względnie wysokim poziomie, to zakupy inwestycyjne pod wynajem – dodaje ekspert.

Sprzedaż nowych mieszkań spadła

Z danych REAS JLL RA po III kwartale roku 2018 wynika, że we wszystkich największych polskich miastach sprzedaż nowych mieszkań spadła w stosunku do IV kwartału 2017 roku. Wyjątkiem jest Trójmiasto, gdzie pomiędzy II i III kwartałem 2018 roku wzrosła ona o 6,4 proc. Ogólnie, w ujęciu rok do roku, spadek sprzedaży nowych mieszkań wynosi w Trójmieście prawie 21 procent.

Jak podaje REAS JLL Residential Advisory wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w Trójmieście wynosi w ujęciu rok do roku 7 procent.

– Warto zaznaczyć, że jest to drugi najdroższy rynek po warszawskim. Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się pas nadmorski, gdzie klienci kupują mieszkania, które będą zaspakajać ich potrzeby mieszkaniowe, ale również pod wynajem, głównie krótkoterminowy. W świadomości osób z całej Polski, które mają pieniądze na zakup mieszkania pod wynajem, Trójmiasto jest doskonałym miejscem do inwestowania ze względu na zielone tereny, nowoczesną infrastrukturę i czyste powietrze. Wcześniej czy później na zdecydowanie większe zakupy niż indywidualni inwestorzy ruszą fundusze, które budować będą masowy portfel mieszkań na wynajem – podkreśla Rafał Malik.

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem