„Miesięcznik Finansowy BANK” – lipiec 2022. Wakacje na raty

„Miesięcznik Finansowy BANK” – lipiec 2022. Wakacje na raty
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Okres wakacyjny zazwyczaj kojarzy się z pewną beztroską i zasłużonym odpoczynkiem po ciężkiej pracy. Skojarzenia związane z wakacjami kredytowymi budzą zdecydowanie inne emocje. Wprowadzane ustawowo rozwiązania ich dotyczące nie są – również w opinii przeważającej części społeczeństwa – trafnym rozwiązaniem. Regulacje przynoszą benefity nie tylko samym potrzebującym, ale w przeważającej mierze najzamożniejszej grupie kredytobiorców. Eksperci mówią spójnym głosem o szkodliwości rozwiązania, wprowadzanego w takim zakresie.

Bezsprzecznie skutki inflacji dotykają wszystkich – jednak należy podkreślić, że problem ten dotyka społeczeństwo stosunkowo nierówno. Najbardziej obciążoną grupą są ci o najniższych dochodach. Dla nich wakacje kredytowe z pewnością będą się kojarzyły z chwilową ulgą, ale również z odłożeniem zobowiązań na później. Oby nie wiązały się z odłożeniem spłaty rat kredytowych na bardziej niepewny i trudniejszy okres.

Zapewne z wakacji skorzystają też najzamożniejsi i osoby, które nie mają obecnie problemów z regulowaniem zobowiązań… to nawet zrozumiałe, skoro ustawodawca daje taką możliwość. Przez nich takie „rozterminowanie” najprawdopodobniej zostanie dość szybko skonsumowane – co nie przyczyni się zapewne do zahamowania inflacji.

Sektor bankowy z kolei nie był nigdy przedmiotem specjalnej troski polityków, jednak w tak niepewnych czasach ważne jest, by miał on pewien potencjał wspierania gospodarki, i by również w przyszłości nie zaproponował innym swoim klientom… wakacji od spłaty depozytów. Niestety, niekiedy tak bywa, że wspomnieniem, które najdłużej z nami zostaje po wakacjach, jest konieczność uregulowania zobowiązań. Należy mieć nadzieję, że zobowiązania z wakacji kredytowych nie pozostaną z nami zbyt długo.

Problematyka wzrastającej inflacji, potencjalnych kryzysów, które coraz silniej rysują się na horyzoncie, wakacji kredytowych oraz przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki poruszona została w Rozmowie numeru z Grzegorzem Olszewskim, wiceprezesem kierującym pracami zarządu Alior Banku.

Wskazuje on m.in., że dzisiaj mamy czas na to, żeby banki dobrze się skapitalizowały i żeby osiągnęły zdolność do przyszłego uruchomienia akcji kredytowej na szeroką skalę. Będą bowiem jednym z podstawowych elementów odbudowy nowej rzeczywistości gospodarczej w Europie.

O potrzebie zmiany podejścia do krajowego sektora bankowego wspomina także prezes mBanku, Cezary Stypułkowski. Rozmowa z nim jest jedną z pierwszych z cyklu rozmów z okazji 30-lecia „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Cezary Stypułkowski podkreśla, że mamy chyba najwyższy na świecie poziom obłożenia banków daninami, bo efektywna stopa opodatkowania sięga 40%. Sektor, a de facto kilka banków, płaci jedną czwartą CIT w Polsce. Do tego dochodzi dodatkowy podatek od aktywów.

To są rzeczy, z którymi bankowcy w Europie nie mają do czynienia i nie wierzą, że można tak funkcjonować. Jego zdaniem, jest to rabunkowe podejście do sektora, tak przecież istotnego dla funkcjonowania całej gospodarki.

W imieniu Redakcji życzę udanych wakacji i zachęcam do zapoznania się z lipcowym numerem „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Paweł Minkina,

redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).

Źródło: aleBank.pl