Międzynarodowa nagroda dla NBP: banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021

Międzynarodowa nagroda dla NBP: banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banknot z Lechem Kaczyńskim uznany został za najlepszy banknot kolekcjonerski 2021 roku przez Reconnaissance International, podczas uroczystej gali High Security Printing EMEA w Tallinie.

Narodowy Bank Polski poinformował, że banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” został nagrodzony przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny produkcji banknotów i druków zabezpieczonych podczas High Security Printing EMEA w Tallinie.

Wyemitowany w listopadzie 2021 roku przez NBP banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku 2021.

Nagroda została przyznana przez Reconnaissance International, globalną instytucję, zajmującą się bezpieczeństwem walutowym, optycznym i cyfrowym dokumentów.

Polski banknot wygrał kategorię banknotów kolekcjonerskich (Best New Commemorative Banknote). Mimo silnej konkurencji uznany został za najlepszy banknot spośród 12 nominacji. Jury konkursu podkreśliło, że banknot wyróżnia się przedstawionymi wartościami.

Czytaj także: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” banknot i złota moneta NBP

Komentarz prezesa NBP

„Dużym wyzwaniem jest opowiedzieć, w formie banknotu, historię o życiu i dokonaniach każdego człowieka. Jest to praktycznie niemożliwe w przypadku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, osoby tak ważnej dla współczesnej historii Europy.

Ta nagroda dowodzi, że przynajmniej częściowo nam się to udało” ‒ w imieniu Narodowego Banku Polskiego odczytano słowa prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP podczas uroczystości wręczenia nagrody.

Czytaj także: NBP: srebrny Szóstak Jana Sobieskiego nagrodzony w konkursie „Coin Constellation 2020”

Banknot z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami

Na przedniej stronie nagrodzonego banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni w Gdańsku, napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Banknot posiada najnowocześniejsze zabezpieczenia, m.in. dwukolorową nitkę zabezpieczającą, w metalicznych kolorach białym i czerwonym, tłoczoną złotą folię, reliefowe tło, wielokolorowy efekt kątowy oraz mikrotłoczenie i specjalny raster.

Banknot
Źródło: NBP

High Security Printing EMEA to coroczna konferencja poświęcona m.in. najnowszym technologiom i technikom produkcji oraz emisji banknotów, e-paszportów, dowodów osobistych czy wiz obowiązujących na świecie.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP