Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów w Polsce i wyszkoli 150 tys. informatyków

Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów w Polsce i wyszkoli 150 tys. informatyków
Konferencja prasowa Operatora Chmury Krajowej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2020 mówi nam: nie czas na półśrodki - podkreślił Dariusz Śliwowski, wiceprezes Operatora Chmury Krajowej, ogłaszając 5 maja br. zawarcie strategicznego partnerstwa z firmą Microsoft podczas zdalnej konferencji prasowej. Na mocy tej szczególnej umowy amerykański gigant technologiczny zainwestuje nad Wisłą około 1 mld dolarów, stworzy też pierwszy w tej części Europy region przetwarzania danych.

#PawełJakubik: Już od dzisiaj rozpoczynamy program podnoszenia kwalifikacji chmurowych ponad 150 tysięcy polskich programistów, deweloperów i informatyków #OChK #PolskaDolinaCyfrowa @Microsoft @PKOBP

Polski rynek chmurowy będzie rósł o 15% w skali roku

– Wielu naukowców twierdzi, że świat przestaje napędzać ropa, a zaczynają dane i technologia. Już dziś największą firmą na polskiej giełdzie jest producent gier wideo – zauważył polski premier, Mateusz Morawiecki, w wystąpieniu poprzedzającym prezentację umowy pomiędzy OChK a Microsoftem.

Szef polskiego rządu nawiązał do prognoz ekspertów, zgodnie z którymi polski rynek usług chmurowych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów branży IT. Jego wzrost na przestrzeni nadchodzących lat może osiągnąć wartość nawet 15% w skali rocznej, chociaż i te szacunki można dziś uznać za ostrożne.

Powodem jest oczywiście epidemia koronawirusa, w wyniku której wszelkie rozwiązania do pracy zdalnej i elektronicznej obsługi klientów stały się absolutnym priorytetem.

Sam fakt że łączę się z Państwem w ten sposób świadczy o tym, że nowoczesne technologie są dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju dla firm i dla administracji – stwierdził Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zdalnego przebiegu konferencji za pośrednictwem systemu Microsoft Teams.

Także i polska branża IT wydaje się być odporna nie tylko na złośliwego wirusa, ale i spowodowane jego rozprzestrzenianiem się spowolnienie ekonomiczne.

– Kolejny globalny gracz, Microsoft, wybrał Polskę na największą taką inwestycję w naszym regionie. O czym to świadczy? Że polski rynek cyfrowy jest atrakcyjny nawet w czasach, gdy gospodarki na świecie przeżywają kryzys – dodał szef polskiego rządu.

Kapitał ludzki to klucz do clouda

Najbardziej długofalową konsekwencją porozumienia z 5 maja będzie bez wątpienia bezprecedensowy rozwój kompetencji „zasobów ludzkich” z branży IT. – Już od dzisiaj rozpoczynamy program podnoszenia kwalifikacji chmurowych ponad 150 tysięcy polskich programistów, deweloperów i informatyków – zaznaczył Paweł Jakubik, członek kierownictwa Microsoft w Polsce.

Przypomniał on, iż owe działania o charakterze edukacyjnym wpisują się w misję reprezentowanej przezeń firmy, którą stanowi zwiększanie możliwości rozwoju każdego człowieka i każdej organizacji.

Do tej kwestii nawiązał też Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar informatyki.

Wskazał on, że już dwie dekady temu Microsoft zdecydował się na nieodpłatne udostępnienie swego oprogramowania do celów edukacyjnych, dla uczniów i studentów. Działania takie wpłynęły bez wątpienia na upowszechnienie się technologii teleinformatycznych w społeczeństwie.

Wszystko wskazuje na to, że umowa pomiędzy Microsoftem a OChK i wynikające z niej inicjatywy kształcenia specjalistów IT mogą w szczególny sposób zdynamizować rozwój rynku cloud nad Wisłą.

– Jeśli poprawimy umiejętności pracowników, to adopcja chmury w polskiej gospodarce zwiększy się znacząco w porównaniu z owymi 10-11 procentami, które mamy obecnie, co większy konkurencyjności całej polskiej gospodarki –  ocenił Adam Marciniak.

Chmura krajowa wesprze transformację polskich firm

Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej, podkreślił, że współczesne przedsiębiorstwa na całym świecie stoją przed podobnymi problemami, niezależnie od reprezentowanej branży i skali prowadzonej działalności. Takim wyzwaniem jest przede wszystkim konieczność nierzadko nierównej rywalizacji z globalnymi gigantami, którzy z rynku dalekowschodniego za pośrednictwem Internetu docierają na cały świat.

-Wspieramy polski biznes, by był w stanie sprostać tym wyzwaniom. Jesteśmy gotowi, by wspólnie z naszym klientem przeprowadzić transformację cyfrową – stwierdził Michał Potoczek.

Owa pomoc ze strony Chmury Krajowej nie polega jedynie na dostarczeniu odpowiednich narzędzi cyfrowych, ale również, a może przede wszystkim, na aktywnym zaangażowaniu przedstawicieli OChK w cały proces, również od strony konsultingowej.

– Jesteśmy w stanie doradzać polskim przedsiębiorcom, w jaki sposób korzystać z chmury, żeby być konkurencyjnym – dodał Michał Potoczek.

Owa deklaracja nabiera szczególnego znaczenia właśnie dziś, kiedy wskutek trwającej epidemii świat staje się zdigitalizowany jak nigdy dotąd, a kluczowe znaczenie w owym procesie cyfryzacji przejmują właśnie rozwiązania chmurowe.

– Cyfrowy świat był w ruchu od pewnego czasu, jednak w tym roku mamy do czynienia nie tylko ze zmianami. Znaleźliśmy się w samym środku cyfrowej rewolucji. Okazuje się, że wideokonferencje, praca z domu czy zdalne nauczanie nie są jedynie uzupełnieniem zwykłej aktywności firm i obywateli, ale stają się równoprawnym, czy nawet podstawowym rozwiązaniem dla naszego życia gospodarczego i społecznego – zaznaczył Dariusz Śliwowski, wiceprezes Operatora Chmury Krajowej.

W tak dynamicznie zmieniających się okolicznościach zarówno silny zastrzyk nowoczesnych technologii i kapitału, jak również perspektywa budowy silnej kadry informatycznej nad Wisłą to czynniki, które decydować będą o pozycji naszego kraju na mapie Europy.

Źródło: aleBank.pl