MFW: wojna w Ukrainie mocno uderza w światową gospodarkę

MFW: wojna w Ukrainie mocno uderza w światową gospodarkę
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiczne konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę już są bardzo poważne, a jeśli konflikt będzie przybierał na sile, to szkody w gospodarce będą jeszcze bardziej niszczące - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

MFW w opublikowanym w sobotę oświadczeniu wskazuje na silny wzrost cen surowców, żywności i energii, co znacznie zwiększa presję inflacyjną na świecie.

„Szoki cenowe będą oddziaływać negatywnie na całym świecie, w tym zwłaszcza na biedniejsze gospodarstwa domowe, dla których żywność i paliwo stanowią większy procentowo udział w wydatkach. Jeśli konflikt będzie eskalował, szkody w gospodarce będą jeszcze bardziej niszczące. Sankcje nałożone na Rosję będą miały znaczący wpływ na globalną gospodarkę i rynki finansowe, znacząco zatruwając inne kraje” – napisano w oświadczeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Najsłabsze gospodarstwa domowe będą potrzebowały pomocy

„Władze monetarne będą musiały uważnie monitorować przenoszenie się rosnących cen na rynkach międzynarodowych na lokalną inflację, by przygotować właściwe odpowiedzi” – dodano.

W opinii MFW, polityka fiskalna państw będzie musiała wspierać najbardziej narażone na kłopoty gospodarstwa domowe, by równoważyć rosnące koszty życia.

MFW wskazuje, że rząd Ukrainy zwrócił się już o pomoc finansową w wysokości 1,4 mld USD. Wnioskiem tym zarząd MFW może zająć się w przyszłym tygodniu.

Mocno ucierpią kraje powiązane ekonomicznie z Rosją i Ukrainą

Sankcje nałożone na Rosję przez społeczność międzynarodową w postaci zamrożenia aktywów banku centralnego Rosji poważnie ograniczą jego dostęp do rezerw wspierających system walutowy i finansowy. Wyłączenie większości rosyjskich banków z systemu SWIFT z kolei znacząco utrudni możliwości otrzymywania płatności z tytułu eksportu oraz płacenia za importowane produkty.

„Chociaż jest jeszcze za wcześnie, by przewidywać pełny wpływ sankcji, widzieliśmy już jak ostrą przecenę aktywów, a także spadek kursu rubla” – napisano w komunikacie MFW.

Państwa, które miały do tej pory silne więzi ekonomiczne z Rosją i Ukrainą, są szczególnie narażone na ryzyko zakłóceń dostaw. Te same państwa też będą najmocniej dotknięte rosnącą falą uchodźców z Ukrainy.

Wśród nich MFW wymienia Mołdawię, która już teraz prowadzi aktywne rozmowy na temat możliwości uniknięcia kryzysu.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Źródło: PAP BIZNES