MFW ostrzega przed kryzysem w najbiedniejszych krajach świata

MFW ostrzega przed kryzysem w najbiedniejszych krajach świata
Witold Gadomski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
MFW wezwał kraje grupy G20 do przedłużenia inicjatywy umorzenia długu krajom biedniejszym, ostrzegając, że wiele krajów stanie w obliczu poważnego kryzysu, gdy zaczną rosnąć stopy procentowe.

1 maja 2020 roku weszła w życie Inicjatywa Zawieszenia Obsługi Długów (DSSI), do której wezwał Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Inicjatywa dostarczyła ponad 10,3 mld USD pomocy ponad 40 krajom.

Okres funkcjonowania DSSI (…) został przedłużony do grudnia 2021 roku. To znaczy, że wygasa za kilka tygodni

Bogatsze kraje zwiększyły również swoje wsparcie finansowe dla krajów biedniejszych. MFW przyznało specjalne prawa ciągnienia w wysokości 650 mld USD czyli SDR-ów, z których 21 mld dolarów zostało przydzielonych bezpośrednio krajom o niskich dochodach.

Przywódcy G20 zobowiązali się wesprzeć kraje o niskich dochodach, pożyczając 100 miliardów dolarów swoich SDR-ów. Okres funkcjonowania DSSI, pierwotnie ustalony na 31 grudnia 2020 roku, został przedłużony do grudnia 2021 roku. To znaczy, że wygasa za kilka tygodni.

Czytaj także: MFW przydzielił Polsce 3,9 mld SDR

60% krajów ciągle jest zagrożonych wysokim ryzykiem

2 grudnia dyrektor wykonawcza MFW Kristalina Georgiewa oraz Ceyla Pazarbasioglu, dyrektor Departamentu Strategii, Polityki i Przeglądu MFW opublikowały na blogu tekst „Należy wzmocnić wspólne ramy G20 dotyczące problemu długów”.

Z wygaśnięciem inicjatywy DSSI i zbliżającym się wzrostem stóp procentowych, krajom o niskich dochodach będzie coraz trudniej obsługiwać swoje długi

W tekście stwierdzają, że pomimo znacznych środków pomocowych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 około 60% krajów o niskich dochodach jest zagrożonych wysokim ryzykiem lub już znajduje się w trudnej sytuacji związanej z zadłużeniem. W 2015 roku liczba ta wynosiła poniżej 30%.

Wraz z wygaśnięciem inicjatywy DSSI i zbliżającym się wzrostem stóp procentowych, krajom o niskich dochodach będzie coraz trudniej obsługiwać swoje długi. Bank Światowy szacuje, że w czasie pandemii zadłużenie w biednych krajach wzrosło o 12%, do rekordowego poziomu 860 miliardów dolarów w 2020 roku.

Czytaj także: Kristalina Georgieva, prezes MFW: globalny wzrost gospodarczy w 2021 roku wyniesie 6 procent

Wspólne ramy postępowania G20 wobec zadłużonych krajów?

Georgieva i Pazarbasioglu nie określiły, które gospodarki znalazły się w obliczu kryzysu, ale po prostu odniosły się do „krajów o niskich dochodach”.

Wezwały do wstrzymania spłaty zadłużenia na czas trwania negocjacji i ustanowienia przez kraje G20 wspólnych ram postępowania wobec zadłużonych krajów o niskich dochodach.

Rok 2022 będzie znacznie trudniejszy, gdy na horyzoncie zaostrzą się międzynarodowe warunki finansowe

Wraz ze wzrostem inflacji w głównych gospodarkach banki centralne wycofują się z bodźców i oczekuje się, że w przyszłym roku zaczną podnosić stopy procentowe, co zwiększy koszty obsługi zadłużenia dla biednych krajów i prawdopodobnie spowoduje ucieczkę kapitału z tych krajów.

„Bez wątpienia rok 2022 będzie znacznie trudniejszy, gdy na horyzoncie zaostrzą się międzynarodowe warunki finansowe” – napisały Georgieva i Pazarbasioglu.

Czytaj także: MFW radzi: zielona gospodarka jako remedium na kryzys Covid-19

Źródło: aleBank.pl