MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w przyszłym roku

MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w przyszłym roku
Fot. stock.adobe.com / luizalisnic
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 4,5 proc. z 3,7 proc., a w 2023 r. obniżył do 2,0 proc. z 2,9 proc. - wynika z bazy danych najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

W bazie MFW nie podano uzasadnienia dla prognoz. 

MFW obniżył także prognozy wzrostu światowego PKB

Według MFW istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do dalszego spadku aktywności gospodarczej i wzrostu CPI. Stąd decyzja o obniżeniu prognozy wzrostu światowego PKB w 2022 r. do 3,2 proc. i do 2,9 proc. w 2023 r.

„Podstawowa prognoza przewiduje spowolnienie wzrostu PKB z 6,1 proc. w zeszłym roku do 3,2 proc. w 2022 r., czyli o 0,4 pp. mniej niż w WEO z kwietnia 2022 r. Niższy wzrost PKB na początku tego roku, zmniejszona siła nabywcza gospodarstw domowych oraz zaostrzona polityka monetarna spowodowały rewizję w dół o 1,4 pp. w Stanach Zjednoczonych. W Chinach dalsze restrykcje covidowe i pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości spowodowały korektę wzrostu PKB w dół o 1,1 pp. z poważnymi globalnymi efektami zewnętrznymi. A w Europie znaczne obniżki ratingów odzwierciedlają skutki wojny na Ukrainie i zaostrzenia polityki pieniężnej” – napisano w raporcie MFW.

Czytaj także: S&P obniża prognozę wzrostu PKB Polski w przyszłym roku >>>

„Globalna inflacja została zrewidowana w górę ze względu na ceny żywności i energii, a także utrzymującą się nierównowagę między podażą a popytem. Oczekuje się, że w tym roku wyniesie 6,6 proc. w gospodarkach rozwiniętych i 9,5 proc. na rynkach wschodzących i rozwijających się – korekty w górę o 0,9 i 0,8 pp. odpowiednio. Oczekuje się, że w 2023 r. dezinflacyjna polityka pieniężna zacznie oddziaływać, a globalny PKB wzrośnie zaledwie o 2,9 proc.” – dodano.

Czynniki o charakterze negatywnym

W ocenie MFW, w bilansie ryzyk dla perspektyw wzrostu PKB na świecie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym.

„W bilansie ryzyka dla scenariusza bazowego prognozy nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym. Wojna na Ukrainie może doprowadzić do nagłego zatrzymania importu europejskiego gazu z Rosji. Inflacja może być trudniejsza do obniżenia niż oczekiwano, jeśli rynki pracy będą bardziej napięte niż oczekiwano lub oczekiwania inflacyjne nie będą dały się zakotwiczać. Zaostrzone globalne warunki finansowe mogą wywołać problemy z zadłużeniem na rynkach wschodzących i gospodarkach rozwijających się. Odnowione ogniska pandemii i blokady związane z COVID-19, a także dalsza eskalacja kryzysu w sektorze nieruchomości mogą jeszcze bardziej osłabić chiński wzrost PKB. Fragmentacja geopolityczna może utrudnić światowy handel i współpracę” – napisano w raporcie.

„Gdy gospodarki zaawansowane podnoszą stopy procentowe, mogą pojawić się zagrożenia dla stabilności finansowej oraz przepływów kapitału, walut i sytuacji fiskalnych gospodarek wschodzących i rozwijających się – zwłaszcza w sytuacji, gdy poziom zadłużenia znacznie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat. Inne globalne zagrożenia mogą się skrystalizować, ponieważ napięcia geopolityczne pozostają wysokie, a trwający kryzys klimatyczny oznacza, że prawdopodobieństwo poważnych klęsk żywiołowych pozostaje podwyższone” – dodano.

Perspektywy inflacji

W raporcie wskazano, że w bilansie ryzyk dla perspektyw inflacyjnych przeważają czynniki o charakterze wzrostowym.

Oczekuje się, że inflacja powróci do poziomu zbliżonego do poziomu sprzed pandemii do końca 2024 r.

„Jednak kilka czynników może spowodować, że utrzyma ona tempo wzrostu i podniesione zostaną długoterminowe oczekiwania inflacyjne. Dalsze wzrosty cen żywności i energii wywołane przez wstrząsy podażowe w związku z wojną w Ukrainie mogą gwałtownie zwiększyć inflację zasadniczą i przełożyć się na inflację bazową, powodując dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Takie wstrząsy mogą, jeśli są wystarczająco poważne, spowodować kombinację recesji, której towarzyszy wysoka i rosnąca inflacja („stagflacja”), chociaż nie jest to częścią scenariusza bazowego. Rynek pracy jest najbardziej napięty w historii w kilku gospodarkach, a pracownicy mogą coraz częściej domagać się rekompensaty za rosnące koszty życia” – oceniają analitycy MFW.

„Decydenci mogą również nie docenić stopnia zacieśnienia na rynku pracy i jej wpływu na inflację lub niedostatecznie zaostrzyć politykę, przez co nie zapobiegną uwolnieniu się długoterminowych oczekiwań inflacyjnych. Podobnie, ceny mogły stać się bardziej wrażliwe na zmiany popytu, w miarę wykorzystywania większej ilości zasobów produkcyjnych gospodarki – to znaczy, że odpowiednia część krzywej podaży jest nieelastyczna. W takim przypadku po szybkim wzroście inflacji może nastąpić równie gwałtowny spadek, jeśli polityka zostanie zbyt mocno zaostrzona” – dodano w projekcji.

WEO VII’22 Różnica wobec X’21 
2022202320222023
Świat3,22,9-0,4-0,7
Gospodarki rozwinięte2,51,4-0,8-1
USA2,31-1,4-1,3
Strefa euro2,61,2-0,2-1,1
Japonia1,71,7-0,7-0,6
Gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące3,63,9-0,2-0,5
Chiny3,34,6-1,1-0,5
Wschodząca i rozwijająca się Europa-1,40,91,5-0,4
Źródło: PAP BIZNES