Merkel o budżecie UE: staramy się znaleźć sposób do odblokowania weta Polski i Węgier

Merkel o budżecie UE: staramy się znaleźć sposób do odblokowania weta Polski i Węgier
kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę, że jej rząd stara się znaleźć sposób na odblokowanie weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i jednocześnie zachowania mechanizmu praworządności. Merkel zastrzegła jednak, że nie może obiecać przełomu podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiej.

Merkel odniosła się w ten sposób do negocjacji w sprawie długoterminowego budżetu Unii i funduszu odbudowy podczas środowego przemówienia w Bundestagu w trakcie debaty nad przyszłorocznym budżetem Niemiec.

Czytaj także: Wicepremier Gowin o budżecie UE: jest uzgodnienie Warszawa -Berlin – Budapeszt >>>

Kanclerz zasugerowała, że celem jej rządu jest znalezienie kompromisu z Polską i Węgrami, które sprzeciwiają się powiązaniu wypłaty środków unijnych z praworządnością, ale przy jednoczesnym zachowaniu mechanizmu. Zastrzegła jednak, że nie może obiecać przełomu podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiej.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości: stanowcze NIE dla odrzucenia unijnego budżetu >>>

Negocjacje ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią

Merkel skomentowała również toczące się negocjacje ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią. Jak stwierdziła, porozumienie w tej sprawie nadal jest możliwe przed wygaśnięciem okresu przejściowego, ale państwa UE są gotowe pozwolić odejść Wielkiej Brytanii bez umowy, jeśli Londyn nie zrezygnuje ze swoich postulatów dotyczących wolnego rynku.

„Nadal nad tym pracujemy, ale jesteśmy przygotowani na odrzucenie warunków, których nie możemy zaakceptować” – stwierdziła Merkel. „Jedna rzecz jest jasna: integralność rynku wewnętrznego musi zostać zachowana (…) musimy mieć równe reguły gry dla wszystkich, nie tylko dzisiaj, ale jutro i w przyszłości” – zaznaczyła.

Czytaj także: Brexit: brytyjski rząd usunie sporne zapisy z projektu ustawy o rynku wewnętrznym >>>

Zaostrzenie restrykcji w Niemczech

Najwięcej uwagi Merkel poświęciła pandemii, w emocjonalny sposób wzywając Niemców do zmiany zachowania i opowiadając się za zaostrzeniem restrykcji.

„Żyjemy w pandemii. Żyjemy tym samym w sytuacji nadzwyczajnej. I musimy również uczynić coś na rzecz tego, by w tej szczególnej sytuacji także szczególnie działać, i znajduje to wyraz w tym budżecie” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Jak jednocześnie zaznaczyła, Niemcy są gospodarczo silnym, demokratycznym państwem ze społeczną spójnością i silnym społeczeństwem obywatelskim. „Siła ta jest tym, co kieruje nami w tym budżecie, chcemy ją utrzymać również w tej wyjątkowej sytuacji” – zadeklarowała.

Przyznała, że decyzja o zaciągnięciu długów w tak dużej wysokości „nie jest w żadnym razie łatwa”, gdyż oznacza obciążenie przyszłych gospodarstw domowych oraz ograniczenia dla przyszłych wydatków i przyszłych pokoleń.

„Najważniejszym kluczem do skutecznego zwalczania wirusa jest odpowiedzialne postępowanie każdej osoby oraz gotowość do współdziałania” – oceniła Merkel. Wyraziła przekonanie, że zdecydowana większość ludności Niemiec jest na to nadal gotowa, za co należy się jej serdeczna wdzięczność. Dodała, iż w wolnościowej demokracji państwo działać może w inny sposób niż w krajach „skłaniających się ku dyktaturze”.

Źródło: PAP BIZNES