Mennica Skarbowa notuje najlepsze wyniki w swojej historii i myśli o przejściu na główny parkiet GPW

Mennica Skarbowa notuje najlepsze wyniki w swojej historii i myśli o przejściu na  główny parkiet GPW
Jarosław Żołędowski, fot. Mennica Skarbowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mennica Skarbowa, największy w Polsce dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych, wygenerowała w trzecim kwartale 2020 roku najlepsze wyniki finansowe w swojej historii, czytamy w informacji prasowej spółki. Jednocześnie prezes Mennicy Skarbowej informuje o możliwości przejścia spółki na główny parkiet giełdy w Warszawie.

Przychody spółki wyniosły 135,5 mln złotych, czyli o ponad 60 mln więcej rok do roku, a zysk 6,9 mln – czyli o 282% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Zarząd podkreśla, że na wyniki miało wpływ m.in. efektywne wykorzystanie obecnej sytuacji rynkowej – wysokiego popytu na złoto, systematycznie podejmowane działania mające na celu rozwój prowadzonej działalności – otwieranie nowych oddziałów oraz rozwój sprzedaży online.

Celem główny parkiet GPW?

W opinii Zarządu Mennicy Skarbowej dzięki wzrastającej popularności złota wśród polskich inwestorów Spółkę czeka dalszy dynamiczny rozwój i zwiększanie udziału w rynku.

„Myślimy o przejściu na duży parkiet GPW. Przy porównywalnych obowiązkach taka zmiana może dać więcej korzyści dla spółki – stabilizację kursu akcji, zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych i potencjalnie większe szanse na zdobycie kapitału na rozwój Mennicy Skarbowej. Analizujemy tę kwestię, ostateczną decyzję podejmiemy do końca pierwszej połowy 2021 r.” – powiedział PAP Biznes Jarosław Żołędowski.

Od maja 2012 roku Mennica Skarbowa jest notowana na rynku NewConnect.

Pandemia winduje ceny złota

Na wysokie wyniki finansowe spółki, której 96% przychodów pochodzi z obrotu złotem, wpływ miał przede wszystkim zwiększony popyt na kruszec.

Pandemia, wybory w Stanach Zjednoczonych i szereg innych czynników składających się na niepewną sytuację na światowych rynkach stymulowały w ostatnim czasie kurs złota, który od kilkunastu miesięcy notuje historyczne wyniki – podaje spółka w informacji prasowej.

Tym samym, wraz ze zmniejszaniem się stopy zwrotu z innych inwestycji, zwiększało się zainteresowanie złotem jako bezpieczną lokatą kapitału. W trzecim kwartale 2020 roku Mennica Skarbowa sprzedała ponad 0,5 t złota, a w sumie od początku bieżącego roku ok.1,5 tony, czyli o 70% procent więcej niż przez pierwsze trzy kwartały 2019.

Obecnie największą popularnością cieszą się sztabki i monety bulionowe o wadze 1 uncji (31,1 grama), a także sztabki 100-gramowe.

Spółka obecnie skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co w przypadku wprowadzenia dalszych obostrzeń związanych z pandemią zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, ułatwi jej prowadzenie działalności handlowej.

Zarząd Mennicy Skarbowej zapowiada uruchomienie nowej usługi – przechowywania złota w skrytce depozytowej

Posiadamy największe zasoby złota inwestycyjnego w Polsce – na tyle duże, by pozwoliły na obsłużenie naszych klientów.  Na pewno w najbliższych miesiącach –  w związku ze zwiększonym popytem, planujemy poszerzyć sieć sprzedaży, inwestując zarówno w sklepy stacjonarne, jak i kanał online, który wraz z kolejnymi obostrzeniami utrudniającymi mobilność społeczną będzie zyskiwać na znaczeniu. Spory nacisk będziemy również kłaść na dalszy rozwój sprzedaży złota na zasadzie outletu – mówi Jarosław Żołędowski.

Zarząd Mennicy Skarbowej zapowiada uruchomienie nowej usługi – przechowywania złota w skrytce depozytowej. Trwają także intensywne prace nad giełdą złota online, która powinna ruszyć do końca I półrocza 2021 roku.

Źródło: PAP BIZNES, Mennica Skarbowa