mBank: zysk netto w I kw. niższy niż przed rokiem, wynik odsetkowy w 2020 r. w dół ok. 155 mln zł

mBank: zysk netto w I kw. niższy niż przed rokiem, wynik odsetkowy w 2020 r. w dół ok. 155 mln zł
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto mBanku w pierwszym kwartale 2020 roku będzie niższy niż przed rokiem, kiedy wyniósł 164 mln zł, z powodu wzrostu kosztów ryzyka - poinformował mBank w komunikacie. Ostatnie dwie obniżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej zmniejszą w 2020 roku wynik odsetkowy banku o około 155 mln zł.
.@mBankpl szacuje, że zysk netto w I kwartale br. może być niższy r/r ze względu na oczekiwany wzrost kosztów ryzyka. Obniżka stóp procentowych o łącznie 100 pb wpłynie negatywnie na wynik odsetkowy grupy #mBank

„Ze względu na potencjalne pogorszenie sytuacji makroekonomicznej, Grupa spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka. W związku z tym oczekiwany zysk netto osiągnięty w pierwszym kwartale 2020 roku może być niższy od zysku netto osiągniętego w porównywalnym okresie poprzedniego roku” – napisano w komunikacie.

Obniżenie stóp procentowych

Z kolei obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o łącznie 100 punktów bazowych, dokonane 17 marca i 8 kwietnia 2020 roku, będzie miało negatywny wpływ na wynik odsetkowy grupy.

„Obecnie wpływ ten jest szacowany na ok. 155 mln zł w 2020 roku, przy założeniu stałej sumy bilansowej. Ostateczny wpływ może się różnić od bieżącego oszacowania w zależności od sytuacji makroekonomicznej, aktywności biznesowej oraz rozwoju wolumenów” – napisano.

Czytaj także: RPP zaskakuje rynek i znowu tnie stopy procentowe >>>

Dobra sytuacja płynnościowa i kapitałowa Grupy mBanku

mBank podał, że sytuacja płynnościowa i kapitałowa Grupy jest dobra. Wskaźniki kapitałowe i płynnościowe grupy przekraczają wymagane przez regulatora poziomy. Decyzja Ministerstwa Finansów o obniżeniu bufora ryzyka systemowego do zera skutkuje obniżeniem minimalnego wymogu kapitałowego na poziomie skonsolidowanym o 2,83 p.p.

Czytaj także: mBank: akcjonariusze zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok >>>

mBank poinformował również, że pomimo pandemii koronawirusa grupa prowadzi swoją działalność bez zakłóceń. Obsługa klientów odbywa się zarówno w placówkach, jak i zdalnie. Większość oddziałów pozostała otwarta, zamknięte są natomiast mKioski, co wynika z ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych.

Źródło: PAP BIZNES