mBank przyspiesza tworzenie rezerw związanych z portfelem kredytów frankowych; ich wartość przekracza już 4 mld zł

mBank przyspiesza tworzenie rezerw związanych z portfelem kredytów frankowych; ich wartość przekracza już 4 mld zł
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
mBank przyspiesza tworzenie rezerw związanych z portfelem kredytów CHF, obecnie ich wartość przekracza 4 mld zł. W przyszłych latach bank będzie nadal je zawiązywał, chociaż w krótkim terminie będą one już niższe niż w IV kwartale. Po stracie w 2021 roku w 2022 rok mBank powinien mieć zysk - ocenia analityk DM BOŚ Banku Michał Sobolewski.

mBank podał w piątek, że koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi w CHF ujęte w IV kwartale 2021 roku wyniosą 2 mld zł, z czego kwota 1 mld zł może być przeznaczona na potencjalne ugody z posiadaczami kredytów w CHF.

Czytaj także: mBank informuje o ryzyku prawnym związanym z kredytami CHF i jego wpływie na wyniki >>>

„Aczkolwiek skala rezerw jest większa niż dotychczas tworzone, to jednak biorąc pod uwagę wielkość portfela kredytów hipotecznych w CHF rezerwy mBanku nie pozostają wielkim zaskoczeniem. Mamy do czynienia z przyspieszeniem ich tworzenia, ale obserwując wyroki sądowe, sądzę, że można było się spodziewać, że z taką tendencją będziemy, wcześniej czy później, mieć miejsce. Zakładam, że w przyszłych latach rezerwy również będą tworzone, chociaż przy obecnym ich poziomie, w krótkim okresie, będą one niższe. Cały czas zakładamy, że negatywna tendencja w wyrokach orzekanych przez sądy się utrwali, a tym samym większe znaczenie będzie miała liczba nowych pozwów” – powiedział analityk DM BOŚ Banku Michał Sobolewski.

Poziom utworzonych rezerw będzie sięgać ponad 30 proc. pokrycia tego portfela

mBank poinformował, że poziom utworzonych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach będzie sięgać ponad 30 proc. pokrycia tego portfela.

„Dla sektora szacujemy, ze będzie to poziom około 55 proc., więc poziom 30 proc. oznacza, że jesteśmy nieznacznie dalej niż w połowie drogi” – powiedział Sobolewski.

Z poziomem 30 proc. mBank będzie trzecim bankiem – po PKO BP i ING – z tak wysokim współczynnikiem pokrycia.

„To są już przedziały, które jakiś czas temu sugerował KNF w kontekście ugód, ale od tego czasu istotna ilość spraw trafiła do sądu, stąd zakładamy wyższy poziom rezerw w średnim terminie ” – dodał.

Około 1,2 mld zł straty netto w 2021 roku

Bank podał w piątek, że wstępnie ocenia, że skonsolidowany wynik w 2021 r. jest ujemny i strata netto wynosi około 1,2 mld zł. Po III kwartałach 2021 roku zysk grupy mBanku wyniósł 452,4 mln zł. W samym III kwartale wyniki banku także mocno obciążyły rezerwy na CHF, a zysk netto spadł do 26,6 mln zł.

Spodziewam się, że 2022 rok bank zakończy zyskiem.

„Wyniki mBanku będą w tym roku wspierane wysoką marżą odsetkową. Poprawa wyniku z podstawowej działalności będzie bardzo mocna w całym sektorze” – powiedział Sobolewski.

Na koniec 2021 łączna rezerwa CHF wyniesie już 4,2 mld zł

Maciej Marcinowski z Trigon DM oceniał, że mBank zdecydował się na szybszą trajektorię zawiązywania rezerw na koszty CHF. Na koniec 2021 łączna rezerwa CHF wyniesie już 4,2 mld zł.

„Nie zmienia to jednak naszych założeń odnośnie całkowitych kosztów CHF. Niezmiennie szacujemy, że bank poniesie z tego tytułu 7,8 mld zł kosztów, więc w kolejnych latach pozostaje jeszcze do zawiązania 3,6 mld zł rezerw” – ocenił w raporcie porannym Marcinowski.

Obecnie mBank przeprowadza pilotaż ugód o ograniczonej skali dla klientów spłacających kredyty we franku szwajcarskim.

Pod koniec III kw. przeciwko mBankowi toczyło się 12.150 indywidualnych postępowań sądowych

Pod koniec III kwartału przeciwko mBankowi toczyło się 12.150 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez jego klientów w związku z umowami kredytów CHF. Oznacza to, że w samym III kwartale przybyło 1.582 postępowań. Łączna wartość roszczeń wynosi 3 mld zł.

Rezerwy związane z kredytami walutowymi w CHF w III kwartale wzrosły do 436,8 mln zł z 248,5 mln zł w II kwartale 2021 roku. Łącznie wynosiły one wówczas ok. 2,2 mld zł.

Przy publikacji wyników za III kwartał bank zakładał, że około 24 proc. kredytobiorców walutowych (tj. 19,8 tys. kredytobiorców posiadających zarówno aktywne, jak i spłacone kredyty) złożyło lub złoży pozew przeciwko bankowi. Po II kwartale bank zakładał, że będzie to około 22 proc. kredytobiorców.

W poniedziałek ok. 11.00 akcje mBanku tracą 2,8 proc.