mBank ostrzega przed złośliwą aplikacją. Masz smartfona z Androidem, na to powinieneś uważać

mBank ostrzega przed złośliwą aplikacją. Masz smartfona z Androidem, na to powinieneś uważać
Fot. stock.adobe.com/zapp2photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Właściciele smartfonów z system operacyjnym Android mogą paść ofiarą nowej złośliwej aplikacji, ostrzega mBank na swojej stronie internetowej.

Właściciele smartfonów z system operacyjnym #Android mogą paść ofiarą nowej złośliwej aplikacji, ostrzega #mBank @mBankpl

Dystrybucja złośliwej aplikacji może być przeprowadzona z wykorzystaniem zarówno autoryzowanych sklepów z aplikacjami na smartfony, jak i linków podesłanych w wiadomościach SMS, prowadzących zarówno do autoryzowanych jak i nieautoryzowanych sklepów, ostrzega mBank.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja, o której informuje mBank, symuluje aktualizację systemu operacyjnego telefonu. Po jej przeprowadzeniu użytkownik telefonu traci nad nim kontrolę. Po uruchomieniu na zainfekowanym telefonie aplikacji bankowej, użytkownikowi wyświetla się bowiem „nakładka”, zainstalowana przez oszustów, za pomocą której wyłudzają oni identyfikator i hasła do logowania w bankowości elektronicznej.

Co gorsze aplikacja przejmuje także kontrolę nad SMSami, a więc przestępcy przejmują także hasła jednorazowe wysyłane przez bank do potwierdzenia każdej transakcji.

Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa

mBank przypomina również podstawowe zasady bezpieczeństwa, przestrzeganie których zmniejsza ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Bank radzi, aby nigdy nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł, przed instalacją sprawdzić „wiarygodność” aplikacji, przyjrzeć się opiniom innych użytkowników na jej temat, zwracać uwagę na uprawnienia, jakich żąda od nas dana aplikacja, jako szczególnie niebezpieczne bank wymienia tutaj dostęp do wiadomości SMS.

Jeśli jednak już zainstalujemy jakąś „podejrzaną” aplikację, mBank radzi jak najszybciej ją usunąć, zmienić hasła do bankowości elektronicznej i przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Wszystkim, którzy padli ofiara oszustwa, lub mają co do tego podejrzenia, bank zaleca również kontakt z jego infolinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa zgłaszać można również na Policję, za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres: cyber-kgp@policja.gov.pl.