Macron i Merkel: 500 mld euro na unijny fundusz odbudowy po pandemii COVID-19

Macron i Merkel: 500 mld euro na unijny fundusz odbudowy po pandemii COVID-19
Źródło: Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska planuje wprowadzić w życie fundusz na odbudowę gospodarki w wysokości 500 mld euro, aby pomóc przetrwać recesję po pandemii koronawirusa – podali w poniedziałek (18.05.) we wspólnym oświadczeniu kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły propozycji funduszu odbudowy 27 maja #COVID19 #Recesja #Granty #UE @EUinPL @EmmanuelMacron @AngelaMerkeICDU

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie wnoszą o zwiększenie wydatków w wspólnym unijnym budżecie na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Pomoc w ramach funduszu ma być ukierunkowana, a data zakończenia programu z góry ustalona.

Jak zaznaczył Macron, 500 mld euro ma zostać przeznaczone na granty, a nie pożyczki, dla najbardziej dotkniętych przez recesję sektorów gospodarki i regionów Europy.

Konsultacje w toku

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Niemcy i Francja prowadziły już konsultacje ws. fundusz rekonstrukcyjnego dla gospodarki. Merkel dodała, że UE chce wyjść z tego kryzysu silniejsza.

Kanclerz Niemiec zastrzegła jednak, że fundusz musi być zgodny z unijnym prawem.

Macron i Merkel proponują, by Komisja Europejska mogła sfinansować w imieniu UE fundusz, pożyczając pieniądze na rynkach finansowych.

Szczegółowy plan 27 maja

Macron dodał, że plan powstał w ścisłej współpracy m.in. z Włochami i Holendrami.

Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły propozycji funduszu odbudowy 27 maja.

Wcześniej informację podała agencja Bloomberga, powołując się na dwa anonimowe źródła.

Po ogłoszeniu planu kurs euro rośnie o 0,74 proc. wobec dolara do 1,09. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 5 pb do -0,48 proc.

Źródło: PAP BIZNES