Łukasz Hardt z RPP: sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb warta rozważenia już w czerwcu

Łukasz Hardt z RPP: sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb warta rozważenia już w czerwcu
Łukasz Hardt By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76412575
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb jest warta rozważenia już w czerwcu - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt w telewizji Biznes24. Dodał, że obecnie nie ma prognoz sugerujących zejście inflacji poniżej 3,5 proc.

„Wydaje mi się, że poważne rozważenie sygnalnej podwyżki o ok. 15 pb jest scenariuszem, który w tym niepewnym świecie być może niesie ze sobą najmniejsze ryzyko, stąd warte jest rozważenia już teraz w czerwcu” – powiedział Hardt.

„Nie mamy na stole prognoz, ja takiej prognozy nie mam, która pokazuje zejście inflacji nawet nie tyle do 2,5 proc. (…), ale nawet poniżej 3,5 proc., czyli górnego krańca odchyleń od celu. Myślę, że do końca tego roku jest takie zagrożenie, że inflacja nie spadnie poniżej 3,5 proc. To jest ten moment dla władz monetarnych, gdy trzeba poważnie rozważyć podwyżkę stóp procentowych” – dodał.

Inflacja na podwyższonym poziomie także w 2022 roku?

Zdaniem członka RPP, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że inflacja będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie także w 2022 r., a dla najbiedniejszych gospodarstw domowych inflacja już przekroczyła 5 proc. i być może jest nawet na poziome 5,5 proc.

Według Hardta, nie nadszedł jeszcze moment, w którym NBP mógłby zakończyć program skupu aktywów.

„Obecność NBP na tym rynku działa stabilizująco” – dodał.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: symboliczna podwyżka stóp procentowych byłaby dowodem wiary NBP w gospodarkę >>>

Wskazał, że RPP na najbliższym posiedzeniu 9 czerwca będzie rozmawiać o „wielkości i timingu” programu skupu aktywów.

Hardt podtrzymał wcześniej wyrażaną opinię, że sekwencja normalizacji polityki pieniężnej powinna przebiegać następująco: w pierwszym kroku zmiana komunikacji banku centralnego, potem podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej, a w trzecim kroku dopiero podwyżka stopy referencyjnej, przy możliwości kontynuowania programu skupu aktywów.

Hardt ocenił, że odbicie gospodarcze jest mocniejsze i trwalsze niż wcześniej się spodziewał, na co wskazują ostatnie dane makro, w tym wskaźnik PMI na rekordowo wysokim poziomie (57,2 pkt. w maju), czy pozytywne zaskoczenie dynamiką inwestycji w I kw. (+1,3 proc. rdr vs konsensus PAP -8,6 proc.).

Źródło: PAP BIZNES