Łukasz Hardt z RPP: niezbędna analiza ws. roli kwestii klimatycznych w polityce pieniężnej NBP

Łukasz Hardt z RPP: niezbędna analiza ws. roli kwestii klimatycznych w polityce pieniężnej NBP
Łukasz Hardt By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76412575
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niezbędne jest dokonanie przez Narodowy Bank Polski analizy, czy i jak kwestie klimatyczne powinny być uwzględnione w polskiej polityce pieniężnej, w tym w jej założeniach - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.

Globalnie mocno rozwija się dyskusja o green policy mix – na ile banki centralne powinny odchodzić w pewnych aspektach swojego działania od zasady neutralności rynkowej i współfinansować projekty przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

„Zasadna jest zatem dyskusja, czy i w jaki sposób kwestie związane ze zmianami klimatu powinny być uwzględnione w polskiej polityce pieniężnej. Jestem coraz bardziej przekonany, że poważna ekspercka analiza w tym obszarze powinna być wykonana w NBP na zlecenie RPP” – powiedział Hardt.

Transformacja energetyczna Polski

„Nie przesądzam, czy skończy się to wnioskiem, by w założeniach polityki pieniężnej na 2022 r. znalazły się odniesienia do kwestii klimatycznych, ale ich analiza jest niezbędna. Musiałaby ona dotykać kwestii prawnych, ale też np. preferencji dla „zielonych” aktywów w operacjach NBP. Bank centralny powinien rzetelnie przeanalizować tę kwestię m.in. w kontekście transformacji energetycznej, przed którą stoi Polska. Zgadzam się z postulatem prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, że polski bank centralny mógłby wziąć udział we współfinansowaniu zielonej transformacji polskiej gospodarki. Ceną za to nie może być jednak zgoda na trwale podwyższoną inflację, stąd konieczność bardziej ukierunkowanej polityki pieniężnej” – dodał.

Budowa pierwszej krajowej elektrowni atomowej

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział niedawno w wywiadzie, że przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej.

Czytaj także: Prezes NBP: szanse na zmianę stóp procentowych bliskie zera, nadal możliwe interwencje na rynku walutowym >>>

W zeszłym roku prof. Hardt zorganizował na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, wspólnie z Polskim Instytutem Ekonomicznym, międzynarodową konferencję poświęconą „zazielenianiu” policy mix w Polsce.

Źródło: Rafał Tuszyński, PAP BIZNES