Łukasz Hardt z RPP: bez stabilności cen NBP nie może angażować się w zieloną transformację

Łukasz Hardt z RPP: bez stabilności cen NBP nie może angażować się w zieloną transformację
Łukasz Hardt By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76412575
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wsparcie przez Narodowy Bank Polski zielonej transformacji, np. zaangażowanie w program energetyki, jest możliwe tylko wtedy, jeśli zapewniona jest stabilność cen, a obecnie jest to wątpliwe - powiedział w trakcie panelu CEE Sustainable Finance Summit członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.

„Zgodnie z art. 3 ustawy o NBP celem polityki pieniężnej w Polsce musi być przede wszystkim dbałość o stabilność cen i dopiero, jeśli jest ona zapewniona, to NBP może wspierać politykę rządu, ale jeśli nie stoi to w kontrze do zapewnienia stabilności cen. Wsparcie przez NBP zielonej transformacji, ukierunkowanej na zmniejszenie emisji CO2 w sektorze produkcji energii elektrycznej (np. poprzez zaangażowanie w program energetyki atomowej), może służyć w dłuższym okresie stabilności cen, ale tego rodzaju działania ze strony NBP mogą być podjęte tylko wtedy, jeśli przed ich rozpoczęciem stabilność cen jest zapewniona. Obecnie jest to wątpliwe. (…) Inna sytuacja ma miejsce np. w strefie euro, gdzie inflacja od dawna znajduje się poniżej celu” – powiedział Hardt.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku kwietnia, że udział NBP w transformacji energetycznej Polski, w tym w budowie elektrowni atomowej będzie „bardzo, bardzo ważny, może nawet fundamentalny”.

Glapiński poinformował także, że gdyby rząd wyemitował zielone obligacje, przeznaczone na finansowanie ekologicznych inwestycji, to „oczywiście rola NBP też by się pojawiła”.

„Zaangażowania NBP w budowę elektrowni atomowej przedwczesne”

Biuro Prasowe NBP poinformowało pod koniec kwietnia, że dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP w budowę elektrowni atomowej byłoby na obecnym etapie przedwczesne.

Czytaj także: NBP: zaangażowania banku centralnego w atom w Polsce obecnie przedwczesne >>>

Bank centralny dodał, że będzie wspierał dążenia do zapewnienia niezależności energetycznej Polski, o ile będą one zgodne z prawem i pozwolą realizować nadrzędny cel NBP, czyli stabilność cen. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES