Ludwik Kotecki z RPP: kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu

Ludwik Kotecki z RPP: kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu
Ludwik Kotecki Fot. PAP / Leszek Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu, prawdopodobnie będą kolejne - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.

„Dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne, trzeba to sobie jasno powiedzieć, oczywiście mówię to w swoim imieniu, nie w imieniu Rady, nie mówię niczego nieoczywistego (…) Ostatnia podwyżka o 100 pb nie jest ostatnią podwyżką w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, bo prawdopodobnie będziemy widzieć kolejne takie decyzje” – powiedział Kotecki. 

Czytaj także: Rafał Sura z RPP: będą kolejne podwyżki stóp procentowych >>>

„To oznacza, że warunki funkcjonowania w gospodarce będą coraz trudniejsze dla każdego. W takich warunkach oczywiście dojdzie do spowolnienia. Być może dojdzie do recesji, ale w kontekście jakiegoś pojedynczego kwartału, zobaczymy ujemną dynamikę w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast nie zakładałbym ujemnej dynamiki w skali rocznej. Ciągle uważam, że polska gospodarka jest dosyć odporna nawet na takie szoki, jakie obserwujemy teraz. Z ograniczonym, ale jednak optymizmem patrzę na gospodarkę polską. Będziemy mieć prawdopodobnie wyższą inflację i niższy wzrost, ale nie recesję” – dodał.

„Inflacja jest niedoszacowana, będzie prawdopodobnie wyższa niż zakładał NBP”

Inflacja jest niedoszacowana, będzie prawdopodobnie wyższa niż zakładał to NBP w marcowej projekcji – ocenił Ludwik Kotecki.

„Wydaje mi się – odnosząc się do analiz, ostatniej projekcji inflacyjnej – że ciągle mamy nieoszacowaną inflację. Ta prawdopodobnie inflacja niestety wciąż będzie wyższa niż zakładał NBP. (…) Uważam, że ryzyko jest bardzo duże, że ona niestety pozostanie z nami nie tylko dłużej, ale przede wszystkim na wyższym poziomie” – powiedział Kotecki. 

„Im luźniejsza będzie polityka fiskalna, tym bardziej zaostrzana będzie musiała być polityka pieniężna”

Im bardziej polityka fiskalna będzie luzowana, tym bardziej zaostrzana będzie musiała być polityka pieniężna – ocenił Ludwik Kotecki.

„Problemem numer jeden, przynajmniej dla polityki pieniężnej, jest inflacja. Tu mamy pewien dysonans, z jednej strony polityka monetarna jest zaostrzana, mamy już siedem podwyżek stóp procentowych, począwszy od października, kończąc teraz na kwietniu, a z drugiej strony mamy coraz luźniejszą politykę fiskalną – wszystkie tarcze, Polski Ład, uchodźcy, czy wydatki zbrojeniowe. Co jest bardzo ważne dla polityki pieniężnej, bo im bardziej polityka fiskalna będzie luzowana, deficyt będzie rósł, tym bardziej będzie musiała być zaostrzana polityka pieniężna, w sytuacji tak wysokiego wzrostu cen, który sam w sobie jest ogromnym ryzykiem dla wszystkich – dla konsumentów, dla przedsiębiorców, dla samorządów” – powiedział Kotecki. 

Źródło: PAP BIZNES