Limit IKZE w 2021 roku to ponad 6300 zł, ostatnie dni na wykorzystanie ulgi podatkowej

Limit IKZE w 2021 roku to ponad 6300 zł, ostatnie dni na wykorzystanie ulgi podatkowej
Fot. stock.adobe.com / Orawan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zostało niewiele czasu do końca roku na wykorzystanie ulgi podatkowej w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Oszczędzając na IKZE można w tym roku zaoszczędzić na podatku dochodowym nawet ponad 2 tys. zł (w przypadku osób samozatrudnionych ponad 3 tys. zł). Do końca czerwca tego roku Polacy zgromadzili na rachunkach IKZE ponad 5,2 mld zł, przypomina PKO Bank Polski.

W 2021 roku osoby zatrudnione mogą wpłacić na IKZE maksymalnie 6 310,80 zł, a osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą 9 466,20 zł.

Wykorzystując w pełni te limity, będąc w drugim progu podatkowym, osoby zatrudnione mogą obniżyć swój podatek o ponad 2 tys. zł, a osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nawet o ponad 3 tys. zł.

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę to nie jest „slogan reklamowy”, tylko konieczność naszych czasów

‒ Dla zobrazowania, jak dużo zyskujemy systematycznie korzystając z ulgi IKZE zobaczmy na przykładzie ile korzyści zyskała osoba oszczędzająca na IKZE przez ostatnie 10 lat, która w 2022 roku przechodzi na emeryturę.

Wykorzystując w pełni limity wpłat do IKZE od 2012 do 2021 roku i dokonując wypłaty, zgodnie z ustawą o IKZE, już jako emeryt – w roku 2022 zaoszczędziła, będąc w drugim progu podatkowym ponad 11 tys. zł a będąc w pierwszym progu podatkowym blisko 4 tys. zł (wyliczenia w tabeli poniżej – uwzględniają podatek ryczałtowy, który posiadacz IKZE jest zobowiązany zapłacić przy wypłacie środków na emeryturę).

Warto zatem rozważyć skorzystanie z tych ulg, bo na przestrzeni lat stanowią one konkretną korzyść finansową – wyjaśnia Michał Ziętal, Dyrektor ds. Komunikacji Inwestycyjnej PKO TFI.

Źródło: PKO BP

Czytaj także: IKZE: Polacy chcą obniżyć podatki i odkładają na emeryturę; w tym roku taką możliwość zyskali samozatrudnieni

Jest także IKE

W ramach III filaru systemu emerytalnego, można też oszczędzać na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) i również korzystać z ulg podatkowych – posiadanie IKZE nie wyklucza możliwości oszczędzania na IKE.

Utrzymując wpłacone na IKE środki do 60. roku życia (lub 55. w przypadku uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury i spełniając pozostałe warunki wynikające z ustawy) oszczędzający są zwolnieni z 19% podatku od zysków kapitałowych (popularnie określanego jako podatek Belki).

(30.06.2021) w przypadku IKE aktywa wynosiły ponad 13 mld zł i wzrosły o ponad 20 proc.

Należy pamiętać, że w przypadku IKE również są określane co roku limity wpłat. W 2021 roku można wpłacić maksymalnie 15 777 zł.

Czytaj także: Polacy mają w funduszach inwestycyjnych już 300 mld złotych, czy będą kolejne rekordy inwestycyjne?

Kapitał na emeryturę i ulgi podatkowe

IKZE i IKE pozwalają gromadzić kapitał na emeryturę i korzystać z ulg podatkowych na różne sposoby. Warto zatem rozważyć oszczędzanie na obu tych rachunkach. W ramach Pakietu Emerytalnego PKO TFI można otworzyć jednocześnie IKZE i IKE i cieszyć się korzyściami podatkowymi w trakcie i po zakończeniu oszczędzania, w chwili przejścia na emeryturę.

Na dzień 30 czerwca 2021 r. Polacy mieli na rachunkach IKZE zgromadzonych ponad 5,2 mld zł

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że przyszłe emerytury wypłacane tylko z ZUS mogą być znacznie niższe niż oczekiwane, a w wielu przypadkach mogą też być niewystarczające do utrzymania pożądanego standardu życia na emeryturze. Warto zatem już teraz zadbać o swoją przyszłość i nie odkładać tej decyzji na później. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej pieniędzy zgromadzimy.

‒ Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę to nie jest „slogan reklamowy”, tylko konieczność naszych czasów – podsumowuje Michał Ziętal.

Wielu Polaków już oszczędza na IKZE i IKE i systematycznie dopłaca środki. Wg danych udostępnionych przez Komisję Nadzoru Finansowego na dzień 30 czerwca 2021 r. Polacy mieli na rachunkach IKZE zgromadzonych ponad 5,2 mld zł. Oszczędności IKZE urosły w ciągu 12 miesięcy o ponad 40 proc. W przypadku IKE aktywa wynosiły ponad 13 mld zł i wzrosły o ponad 20 proc.

Koniec roku to dobry moment na dokonanie podsumowań i wyznaczenie celów na kolejny rok. To także idealny moment na otwarcie IKZE i IKE i wykorzystanie tegorocznych limitów wpłat.

Czytaj także: 3/4 Polaków nie odkłada samodzielnie na emeryturę

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP