Liczba ofert pracy wzrosła o 21,5 proc. rdr we wrześniu

Liczba ofert pracy wzrosła o 21,5 proc. rdr we wrześniu
Fot. stock.adobe.com/alesmunt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracodawcy w Polsce opublikowali we wrześniu br. 324,43 tys. nowych ofert pracy, tj. o 21,5% więcej niż przed rokiem (oraz o 1,8% więcej niż w sierpniu br.), podano w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19" Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Dynamika ofert pracy we wrześniu br. wobec okresu sprzed pandemii we wrześniu 2019 była wyższa o 8,9%.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 14,6 ofert pracy (wobec 10,4 rok temu). We wrześniu 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 26,9 oferty na każdy tysiąc osób. Tuż za nim jest Warszawa, w której przypadało średnio 23,1 ofert. Nadal najgorzej wypada Poznań, gdzie wskaźnik ten wynosi 6, podano.

Polskie firmy już dawno odrobiły straty wynikające z pandemii i lockdownów

Najnowsza edycja naszego raportu jest już czwartą z rzędu, która bardzo nas cieszy i napawa dumą z polskiej gospodarki. Pokazuje, że polscy pracodawcy nie tylko znakomicie poradzili sobie z pandemią, ale wręcz rozwijają się jeszcze szybciej niż przed nią.

„Jeśli miarą koniunktury gospodarczej jest liczba ofert pracy – a jesteśmy przekonani, że tak właśnie jest – to polskie firmy już dawno odrobiły straty wynikające z pandemii i lockdownów, a od czterech miesięcy przeszły do kontrataku i rozwijają się w tempie wręcz nieobserwowanym od wielu lat. Nie mam wątpliwości, że z taką odpornością na wstrząsy polska gospodarka nie musi istotnie obawiać się ewentualnych kolejnych fal zakażeń koronawirusem” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.

Wzrost liczby ofert pracy wśród specjalistów

We wrześniu 2021 roku największy wzrost liczby ofert pracy zanotowaliśmy wśród specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70% więcej niż we wrześniu 2020 roku) oraz w profesjach związanych z IT (50%). Najniższy wzrost popytu odnotowują natomiast zawody medyczne (2%) oraz zawody związane z pracą fizyczną (7%). Dwa ostatnie to jednak te, w których pandemia w 2020 roku spowodowała wzrost liczby ofert pracy, więc ostatnie niskie wzrosty to głównie statystyczny efekt wysokiej bazy, wskazano również.

Czytaj także: Jakie perspektywy zatrudnienia w Polsce? 17 proc. polskich pracodawców chce zatrudniać, a 5 proc. zwalniać w IV kw. >>>

„Rok 2021 to jak dotąd świetny okres na polskim rynku pracy. Zimą liczba ofert pracy osiągnęła dodatnią dynamikę rok do roku, wiosna przyniosła ustabilizowanie liczby ogłoszeń na dość wysokim poziomie, a od lata pracodawcy jeszcze podkręcili śrubę i zaczęli wręcz tworzyć więcej miejsc pracy niż przed pandemią. Obecnie liczba nowych ogłoszeń jest już o 9% wyższa niż w analogicznym okresie dwa lata temu – to nowy rekord, który pokazuje, że polscy przedsiębiorcy szybko się rozwijają i aby realizować napływające zlecenia muszą tworzyć wiele nowych miejsc pracy” – dodał CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski.

Dużo zachęt dla pracowników

We wrześniu 2021 roku oferty pracy utrzymały wysoką zawartość benefitów. Jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio 6,5 zachęty. To niemal tyle samo, co we wrześniu dwa lata temu, zakończono.

Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.

Źródło: ISBnews