La Caixa i Bankia, powstaje największa instytucja kredytowa w Hiszpanii

La Caixa i Bankia, powstaje największa instytucja kredytowa w Hiszpanii
Fot. stock.adobe.com / vfhnb12
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W połowie września 2020 r. dwa istotne banki detaliczne w hiszpańskim sektorze bankowym La Caixa oraz Bankia ogłosiły porozumienie w sprawie połączenia. Potrzeba konsolidacji sektora widoczna jest zatem nie tylko w Polsce ‒ pisze Piotr Gałązka, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli.
#PiotrGałązka: Po połączeniu akcjonariusze #Bankia otrzymają za każdą akcję 0,6845 akcji #Caixa. Oznacza to, że udziałowcem zostanie także #Państwo hiszpańskie #Konsolidacja #Hiszpania #Banki #ZBP

Zgodnie z umową zawartą między Caixą a Bankią, nowy bank będzie funkcjonował pod marką tego pierwszego.

Dzięki połączeniu nowy bank będzie posiadał aktywa na poziomie 650 mld euro i kapitalizację rynkową sięgającą 17 mld euro.

Głównym powodem decyzji o połączeniu jest oczywiście zbudowanie przewagi konkurencyjnej wobec największych banków hiszpańskich, takich jak Santander czy BBVA.

Po połączeniu przewiduje się, że nowy bank będzie największą w Hiszpanii instytucją kredytową pod względem udzielonych kredytów i poziomu depozytów.

Czytaj także: FLBS 2020: sposób na kryzys to integracja pionowa?

Połączenie poprawi efektywność?

Istotnym katalizatorem decyzji o połączeniu jest też trudna sytuacja gospodarcza związana z pandemią koronawirusa.

W tym kontekście w prasie europejskiej pojawił się cytat Prezesa Caixa Banku ‒ Gonzalo Gortazara Rotaeche ‒ który stwierdził poetycko, że to najlepsza umowa jaką mogli uzyskać, a ponadto, że branie ślubu w trudnych czasach oznacza, że wybór właściwego partnera jest jeszcze istotniejszy.

Połączenie banków pozwoli w szczególności wykorzystać efekt skali dla poprawy efektywności działania.

Oba banki przewidują, że połączenie pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów działania na poziomie ponad 700 mln euro w okresie do 2023 roku, a także wzrost dochodów o ok. 200 mln euro rocznie ‒ głównie poprzez oferowanie usług z zakresu ubezpieczeń dla dotychczasowych klientów Bankia.

Komentarzy zwracają uwagę, że Bankia to bank, który powstał po kryzysie finansowym, jako połączenie siedmiu regionalnych banków, już w 2012 roku potrzebował wsparcia ze strony państwa.

Czytaj także: Czy bez konsolidacji bankom spółdzielczym grozi spirala upadłości?

Obawy o konkurencyjność na rynku

Ponadto, pojawiają się pytania, czy połączenie i powstanie tak dużego jednego banku nie będzie stanowiło zbyt dużego zaburzenia konkurencji na rynku bankowym ‒ zwłaszcza, że pomimo iż w skali całego kraju udział w rynku wynosi w granicach 25%, to zdarzają się regiony, gdzie udział w rynku może przekroczyć 40%.

Uzgodniono, że po połączeniu dotychczasowi akcjonariusze Bankia otrzymają za każdą akcję 0,6845 akcji Caixa. Oznacza to, że udziałowcem zostanie także państwo hiszpańskie, które otrzyma miejsce w radzie nadzorczej połączonych banków.

Po osiągnięciu porozumienia między zarządami banków, plan połączenia musi zostać zatwierdzony przez walne zgromadzenia akcjonariuszy banków zaplanowane na listopad 2020 roku.

Ostatecznie proces zakończyć ma się w pierwszym kwartale 2021 roku, pod warunkiem uzyskania zgód właściwych władz.

Piotr Gałązka,

adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej,

pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa ZBP

w Brukseli.

Źródło: aleBank.pl