Kwadrans z EKF: Jakie są najskuteczniejsze narzędzia walki z kryzysem? Czy banki zmieniają się w utilities?

Kwadrans z EKF: Jakie są najskuteczniejsze narzędzia walki z kryzysem? Czy banki zmieniają się w utilities?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Kongres Finansowy po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu z cyklu Kwadrans z EKF "Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu". Jak co tydzień, nasi eksperci zmierzą się z najważniejszymi pytaniami dotyczącymi skutków epidemii COVID-19 dla gospodarki.

#EKF:Jak banki poradziły sobie z pandemią na początku kryzysu, czy szybkie dostosowanie operacyjne było tutaj kluczem? Czy po doświadczeniach z ostatniego kryzysu finansowego banki są lepiej przygotowane na obecny? #Koronawirus #Kryzys #KwadransZEKF @EFCongress

Paweł Borys i Leszek Pawłowicz godz. 16.00

W trakcie pierwszego  Kwadransa z EKF 21 maja o godz. 16.00 Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego zmierzą się m.in. z pytaniami:

Czy można skutecznie ochronić zdrowie obywateli bez odbudowy gospodarki?

Priorytetem tarczy antykryzysowej jest walka z bezrobociem. Słusznie, ale to nie wystarczy.  Co robi PFR aby odbudować mechanizm gospodarki rynkowej, w szczególności zdrową konkurencję  i nie wpaść w pułapkę nacjonalizacji?

Jakie są najskuteczniejsze narzędzia walki z kryzysem, a które należałoby udoskonalić?

Czy pokryzysowa odbudowa gospodarek będzie przypominała V, U czy L i dlaczego?

Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju to wiodący polski menedżer o znaczącym doświadczeniu na rynku kapitałowym, w bankowości i polityce gospodarczej. Jest Prezesem Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, którego aktywa mają wartość ponad 17 mld euro, a kapitał przeznaczony na nowe inwestycje wynosi niemal 4 mld euro. Posiada bogate i poparte sukcesami doświadczenie na rynku finansowym, które zdobył w PKO BP odpowiadając za obszar strategii, inwestycji i analiz makroekonomicznych; w spółce AKJ Capital odpowiadając za inwestycje private equity i venture capital; a także w Deutsche Banku jako Dyrektor Departamentu Inwestycji w ramach funduszy inwestycyjnych oraz jako główny ekonomista w Erste Bank. W trakcie swojej kariery nadzorował największe transakcje w polskim sektorze bankowym, jak wspólna inwestycja w Pekao SA w 2017 r. (2,5 mld euro) oraz przejęcie Nordea przez PKO BP w 2013 r. (0,7 mld euro). Koordynował proces restrukturyzacji i finansowania największych polskich inwestycji energetycznych w Opolu, Jaworznie i Kozienicach. Absolwent ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autor szeregu publikacji dotyczących rynków finansowych i zagadnień z obszaru polityki gospodarczej.

Leszek Pawłowicz,  to ekonomista, Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej. Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Best S.A. Członek Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji nt. zarządzania wartością przedsiębiorstwa, finansów i bankowości. Inicjator i koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego

Przemek Gdański i Jak Krzysztof Bielecki godz. 17.00

Podczas drugiego Kwadransa z EKF 21 maja o godz. 17.00 Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego zmierzą się z następującymi pytaniami:

Jak bank poradził sobie z pandemią na początku kryzysu, czy szybkie dostosowanie operacyjne było tutaj kluczem? Czy po doświadczeniach z ostatniego kryzysu finansowego banki są lepiej przygotowane na obecny?

Jakie wyzwania stoją obecnie przed bankami w sferze zyskowności oraz oczekiwań dotyczących społecznej odpowiedzialności od banków?

Czy banki zmieniają się w utilities?

Co z jakością kredytów przy przedłużającym się kryzysie?

Czy banki mogą być trochę „nieekonomiczne”?

Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A, z bankowością jest związany od ponad 25 lat. W latach 1993 – 1995 pracował w IBP Bank SA, następnie w ABN AMRO Bank w Polsce, w Rumunii i w centrali w Amsterdamie. W latach 2002 – 2006 był dyrektorem zarządzającym w Banku BPH SA. Od maja do listopada 2006 r. – CEO i Dyrektor Generalny Calyon Bank Polska i Calyon Oddział w Polsce. W listopadzie 2006 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa Zarządu Banku BPH. Z dniem fuzji prawnej wydzielonej części Banku BPH z Bankiem Pekao SA został wiceprezesem Zarządu. Od 19 listopada 2008 do 25 października 2017 r. członek i wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej mBank. Od wielu lat konsekwentnie patronuje inicjatywom na rzecz propagowania różnorodności, równości płci oraz wspierania działalności przedsiębiorczych kobiet. W 2018 r. otrzymał nagrodę specjalną Male Champion of Change, Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, w uznaniu za całokształt działań na rzecz promowania i rozwoju zawodowego kobiet. Członek- założyciel klubu Male Champions of Change, pierwszej organizacji w Polsce, działającej na rzecz wspierania kobiet i różnorodności w biznesie.

Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego.  Były Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Minister ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie, jest obecny w życiu politycznym i gospodarczym Polski od ponad 20 lat. Od października 2003 do stycznia 2010 roku pełnił funkcję Prezesa Banku Pekao S.A. Od 2008 roku jest członkiem Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.W listopadzie 2009 roku został powołany na Przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i pełnił tę funkcję do grudnia 2015. PISM jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem zajmującym się polityką zagraniczną, integracją europejską, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi.

W marcu 2010 r. został powołany przez premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Podstawowym zadaniem Rady Gospodarczej jest przedstawianie premierowi niezależnej i obiektywnej opinii na temat bieżących i planowanych działań rządu. Rada ocenia również sytuację społeczno-ekonomiczną Polski na tle zjawisk zachodzących w Europie i gospodarce globalnej. Pełnił swoją funkcję do grudnia 2014. W styczniu 2015 dołączył do EY Polska jako przewodniczący Rady Partnerów.Od 2010 roku Jan Krzysztof Bielecki prowadzi wykłady dla studentów na Uniwersytecie Gdańskim.W 1991 otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej – Wielki Oficer. W tym samym roku otrzymał Grand Gwanghwa Medal – „Order of Diplomatic Service Merit” przyznawany przez władze Korei Południowej. W 2010 roku Bronisław Komorowski prezydent RP wręczył Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego. W tym samym roku otrzymał także cywilne odznaczenie „Merito Bene” wręczane przez Ministra Spraw Zagranicznych. W 2013 roku The Slovak Atlantic Commission and The Czech Euro-Atlantic Council Jagello 2000 przyznała w Bratysławie Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu Nagrodę za zasługi w propagowaniu idei wolności oraz budowaniu demokracji w Europie Centralnej.

Jan Krzysztof Bielecki rozpoczął karierę zawodową w 1973 roku jako wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pracował aż do 1981 roku, kiedy został zwolniony za polityczną działalność antykomunistyczną. We wczesnych latach osiemdziesiątych był doradcą czołowych postaci Solidarności i uczestniczył w organizacji historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w roku 1981. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych Jan Krzysztof Bielecki brał aktywny udział w działalności zdelegalizowanej wówczas Solidarności – wydając podziemne materiały o tematyce politycznej oraz działając jako łącznik dla komitetu wykonawczego podziemnej Solidarności. W tym okresie Bielecki przyczynił się do stworzenia polityki gospodarczej Solidarności opracowując plan podejścia rynkowego jako alternatywy dla centralnego planowania gospodarki komunistycznej ówczesnej Polski.

Gdzie będzie transmisja?

Transmisje na żywo dostępne będą na stronie EKF. Za pośrednictwem tej samej strony można wziąć aktywny udział w spotkaniu przesyłając pytania rozmówcom zarówno przed rozmową jak i w jej trakcie.

W przyszłym tygodniu EKF zaprasza również na dwa Kwadranse z EKF. Gośćmi pierwszego już we wtorek 26 maja o godz. 14.00 będą:

Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz prof. Leszek Pawłowicz, Inicjator i Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

A gośćmi drugiego,  w najbliższy czwartek 28 maja o godz. 17:00 będą: Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. oraz Marek Tejchman, Zastępca Redaktora Naczelnego DGP.

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF