Kurs akcji PGNiG leci w dół, rynek obawia się wysokich cen gazu i strat spółki

Kurs akcji PGNiG leci w dół, rynek obawia się wysokich cen gazu i strat spółki
Fot. Materiały prasowe PGNiG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kurs akcji PGNiG w środę rano kontynuuje przecenę z ostatnich dni i traci na wartości 1,5 proc. Analitycy wskazują na potencjalne straty koncernu po obniżce cen dla biznesu o 25 proc. w warunkach ciągle wysokich cen gazu i braku perspektyw na ich znaczącą obniżkę w kolejnych miesiącach.

W ciągu ostatniego tygodnia akcje PGNiG spadły łącznie około 10 proc. W tym samym czasie indeks WIG zniżkował 4,4 proc., a WIG20 stracił 4 proc. W środę o 9.40 za jedną akcję gazowego koncernu płacono 5,62 zł, po spadku o 1,51 proc.

Przyczyny spadków

Analityk Ipopemy Robert Maj, pytany o prawdopodobne powody słabości kursu akcji PGNiG w ostatnich dniach, wskazuje na kilka czynników.

„Przede wszystkim chodzi o brak pewności, że wystarczy środków z funduszu rekomensacyjnego z lex PGNiG na pokrycie strat na taryfie w sytuacji wydłużonego okresu podwyższonych cen gazu, gdy zamrożono taryfę na poziomie 187 zł za MWh. Po drugie zwiększa się liczba podmiotów taryfowanych, o czym ostatnio było głośno, co powiększa stratę spółki” – powiedział Robert Maj.

„Po trzecie nakazano spółce obniżyć ceny o 25 proc., co dołoży kolejne kilkaset milionów strat w skali roku i nie wiadomo, czy na tym się skończy z uwagi na brak perspektyw na znaczące obniżenie cen gazu w nadchodzących miesiącach” – dodał.

Z kolei analityk BM Pekao Krzysztof Kozieł mówił we wtorek, że ostatnie nominalne spadki cen akcji PGNiG, ale też relatywna ich słabość w porównaniu do szerokiego rynku, wynikała głównie ze wzrostu ryzyka regulacyjnego wokół spółki.

Obniżenie taryfy

W ubiegłym tygodniu PGNiG poinformowało o obniżeniu taryfy w okresie od 14 stycznia do 28 lutego dla najmniejszych przedsiębiorstw o 25 proc. Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy odbiorcy, podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Z automatycznej obniżki, która będzie obowiązywać do końca lutego 2022 roku, będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

Czytaj także: PGNiG obniża cenę gazu dla biznesu o 25 procent >>>

„Zostało to zinterpretowane negatywnie przez rynek. Naszym zdaniem, tak negatywna reakcja nie jest uzasadniona, biorąc pod uwagę wysoki poziom cen, z którego obniżka została zastosowana, a także bieżący poziom cen na rynkach, według których spółka pozyskuje gaz” – powiedział PAP Biznes Krzysztof Kozieł.

„W porównaniu do spadków cen gazu na rynkach rzędu 50 proc. od grudniowego szczytu, obniżka cen oferowanych o 25 proc. powinna mieć ograniczony wpływ na wyniki spółki w segmencie obrotu, zwłaszcza w kontekście dalszej normalizacji cen gazu po sezonie grzewczym i relatywnie niewielki udział segmentu małych przedsiębiorstw w całkowitej sprzedaży” – dodał.

Ustawowe gwarancje kredytów i obligacji oraz poręczenia dla sprzedawców gazu

Rząd zamierza wprowadzić ustawowe gwarancje kredytów i obligacji oraz poręczenia dla sprzedawców gazu. W projekcie ustawy przewidziano, że sprzedawca z urzędu paliw gazowych (jest nim PGNiG Obrót Detaliczny) uzyska możliwość otrzymania pożyczki ze środków Funduszu Przeciwdziałania COViD-19 objętych gwarancją Skarbu Państwa do maksymalnej kwoty 20 mld zł spłaty zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji.

PGNiG pokaże relatywnie mocne wyniki za czwarty kwartał 2021 roku?

Analitycy spodziewają się, że PGNiG pokaże relatywnie mocne wyniki za czwarty kwartał 2021 roku.

W czwartym kwartale 2021 roku spółka powinna pokazać relatywnie spory wynik EBITDA – ponad 5 mld zł, co może wywołać kolejną falę sprzeciwu kuchenkowiczów i presję polityczną na zniżkę cen.

– powiedział Robert Maj z Ipopemy.

„W mojej ocenie, sentyment do spółki może się poprawić wraz z publikacją mocnych wyników za 4Q21 i normalizacją cen gazu na nieco bardziej akceptowalnych dla konsumentów poziomach. Nieco niższe ceny w dalszym ciągu pozwoliłyby na generację wysokiej EBITDA przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka ściągalności portfela należności czy cięć taryf oferowanych klientom, tak jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu” – uważa Krzysztof Kozieł z BM Pekao.

Po dziewięciu miesiącach 2021 roku grupa PGNiG miała 27,4 mld zł przychodów ze sprzedaży wobec 19,3 mld zł przed rokiem i zysk netto w wysokości 3,1 mld zł wobec 6,04 mld zł rok wcześniej. Wynik EBITDA po trzech kwartałach spadł do 7,39 mld zł z 10,69 mld zł przed rokiem, a EBIT wyniósł 4,8 mld zł wobec 8,2 mld zł w pierwszym półroczu 2020 roku.

Źródło: Piotr Rożek, PAP BIZNES