KUKE wznawia działalność ubezpieczeniową dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

KUKE wznawia działalność ubezpieczeniową dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy
Źródło: KUKE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wznowiła możliwość ubezpieczeń kredytów eksportowych z kontrahentami ukraińskimi, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Wracamy na rynek ukraiński. Wracamy z limitem gwarantowania płatności do 500 mln zł w tym roku. […] Z dniem dzisiejszym KUKE uruchamia te ubezpieczenia, zawieszone 24 lutego br” – powiedział Buda podczas konferencji prasowej. 

„Ten limit może być zwielokrotniony To jest limit jednoczesnych gwarancji krótkoterminowych” – dodał.

„Elastyczność” rządu dla zwielokrotnienia kwoty limitu

Buda spodziewa się, że rząd będzie w stanie zagwarantować płatności do kwoty 2 mld zł w 2022 r. Zapowiedział „elastyczność” rządu dla zwielokrotnienia kwoty limitu.

Zdaniem prezesa KUKE Janusza Władyczaka, kwota 500 mln zł jest kwotą wystarczającą, zarówno dla firm, które są już obecne na ukraińskim rynku, jak również tych, które na ten rynek chcą wejść. 

Czytaj także: Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów >>>

KUKE jest jedną z trzech agencji, które gwarantują ubezpieczenia na ukraińskim rynku. Ubezpieczenia dotyczą także produkcji.

W 2021 r. KUKE ubezpieczyła eksportowane na rynek ukraiński towary i usługi o wartości 1,5 mld zł przy wykorzystaniu limitów niższych niż obecnie wprowadzane. Objęła ochroną 5% handlu dla Ukrainy. 

Źródło: ISBnews