KUKE: w listopadzie znaczny wzrost liczby restrukturyzacji; więcej niezapłaconych faktur

KUKE: w listopadzie znaczny wzrost liczby restrukturyzacji; więcej niezapłaconych faktur
Źródło: KUKE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W listopadzie 2021 r. upadłość ogłosiło 29 firm, czyli o 16,0 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i tyle samo co rok temu - podaje KUKE.

Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 267, co oznacza wzrost o 96,3 proc. w skali miesiąca i wzrost o 178,1 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj także: Rekordowa liczba upadłości w Wielkiej Brytanii wpłynie na polskich eksporterów?

W listopadzie mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby restrukturyzacji, z których ponad 92 proc. zostało otwartych z wykorzystaniem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

„Warto wskazać, że listopad był ostatnim miesiącem funkcjonowania tej procedury wprowadzonej pod koniec czerwca 2020 r., by pomóc przetrwać firmom narażonym na zaburzenia rynkowe i administracyjne związane z pojawieniem się epidemii koronawirusa. Od 1 grudnia została ona zastąpiona przez znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu. Jedną z różnic jest to, że nowe przepisy dają możliwość skorzystania z nich raz na 10 lat” – napisano w komentarzu.

„Wskaźniki upadłości dla poszczególnych sektorów, obliczane przez KUKE i PFR na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, nie wykazują większych zmian miesięcznych. Natomiast indeksy rozpoczętych restrukturyzacji dosyć wyraźnie poszły w górę, przy czym najtrudniejsza sytuacja panuje w usługach i budownictwie” – dodano. 

Wzrost niezapłaconych faktur

Statystyki KUKE pokazują także wzrost niezapłaconych faktur, w 2022 roku statystyki szkodowości mogą rosnąć.

W statystykach KUKE widzimy, że rośnie liczba wniosków o interwencje składane przez naszych klientów w sprawie niezapłaconych faktur przez ich kontrahentów.

„Po 11 miesiącach tego roku to wzrost przekraczający 20 proc. rdr, przy czym większa dynamika dotyczy transakcji na rynku krajowym” – napisał KUKE w raporcie.

„Z drugiej strony, skuteczność windykacji jest bardzo wysoka, a w efekcie wskaźnik szkodowości utrzymuje się na niskim poziomie. W 2022 r. przewidujemy jednak jego istotny wzrost” – dodaje. 

Źródło: PAP BIZNES