Kto wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce? Jest decyzja rządu

Kto wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce? Jest decyzja rządu
Fot. stock.adobe.com/Bernard 63
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska po rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdza realizację projektu jądrowego w technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear) - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę” – napisał na Twitterze premier.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że przyjęcie oferty amerykańskiej, to bardzo ważny moment.

Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– mówił.

Czytaj także: PIE: koszt wytworzenia energii elektrycznej z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy tańszy od elektrowni węglowych >>>

Poinformował jednocześnie, że w środę, 2 listopada, Rada Ministrów przyjmie stosowną uchwałę.

Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce

Rzecznik pytany o rozmowy z innymi krajami powiedział: „Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową. O możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi”.

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

Czytaj także: Minister klimatu i środowiska: w związku z wojną w Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce >>>

„Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata” – powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.

Polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty.

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Jak informowało wówczas MKiŚ, raport „jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię”.

Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Źródło: PAP BIZNES