Kto jest największym beneficjentem bonu turystycznego?

Kto jest największym beneficjentem bonu turystycznego?
Fot. stock.adobe.com / Monkey Business
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Park rozrywki w Małopolsce jest największym beneficjentem Polskiego Bonu Turystycznego. W czołówce są także sieci hoteli - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym ‒ z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. ‒ zakłada ustawa podpisana pod koniec września przez prezydenta Andrzeja Dudę.

‒ Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Szefowa ZUS przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Kto może otrzymać bon turystyczny?

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Jak aktywować bon turystyczny?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.