Księgowi przenoszą się do chmury, ale AI ich nie zastąpi

Księgowi przenoszą się do chmury, ale AI ich nie zastąpi
Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przechowywanie dokumentacji księgowej w wersji elektronicznej jest dozwolone, bezpieczne i w pełni legalne, i coraz bardziej popularne w czasie pandemii ‒ zauważają eksperci z firmy inFakt.

#WiktorSarota: Nowi klienci, którzy dołączyli do nas w pierwszym półroczu 2020 roku, wygenerowali przychód o 62% wyższy niż nowi klienci z pierwszej połowy 2019 roku #PracaZdalna #eKsięgowość #eObiegDokumentów @infakt

Sytuacja podczas pandemii zmusiła wielu przedsiębiorców do zmiany modelu działania i przenoszenia niektórych obszarów funkcjonowania firmy do Internetu.

Konieczne było wdrożenie nowych rozwiązań, które pozwalają zminimalizować konieczność kontaktu osobistego.

Jednym z nich było zdecydowanie się na zdalną współpracę z księgowym, a co za tym idzie – elektroniczne przechowywanie i przesyłanie dokumentów.

– Nowi klienci, którzy dołączyli do nas w pierwszym półroczu 2020 roku, wygenerowali przychód o 62% wyższy niż nowi klienci z pierwszej połowy 2019 roku – podaje Wiktor Sarota, prezes firmy inFakt, oferującej rozwiązania z zakresu e-księgowości.

Czytaj także: Od czego zawsze trzeba rozpocząć transformację cyfrową firmy?

Warto zaufać e-dokumentacji

Stosowane w e-księgowości rozwiązania IT pozwalają przede wszystkim na zdalne przekazywanie dokumentów, co obecnie staje się bardzo przydatne. Jest to podstawowa funkcja, która ułatwia pracę zarówno księgowym, jak i przedsiębiorcom, a przy okazji eliminuje konieczność papierowego obiegu dokumentów.

Warto przy tym pamiętać, że przechowywanie dokumentacji w wersji elektronicznej jest dozwolone, bezpieczne i w pełni legalne.

– Zmiana relacji księgowy‒przedsiębiorca, jaka została wymuszona w czasie pandemii, wpłynęła także na mentalność właścicieli firm, którzy do tej pory często uważali, że dokumenty muszą być koniecznie gromadzone w postaci papierowej.

Takie zaufanie do „papieru” było głęboko zakorzenione, dopiero ostatnie wydarzenia sprawiły, że to myślenie się zmienia, a zdalny obieg dokumentów staje się popularniejszymówi Wiktor Sarota.

Kiedy księgowość prowadzona jest online, zmienia się zarazem sposób kontaktu między klientem a specjalistą. Księgowy nie musi poświęcać czasu np. na ręczne przepisywanie dokumentów – dzięki aplikacji te zadania odbywają się w tle. Automatyzacja procesów przyspiesza pracę księgowego, a przechowywanie dokumentów w chmurze powoduje, że dostęp do nich jest łatwy i możliwy w dowolnej chwili.

Przedsiębiorca i księgowy na bieżąco widzą ich stan i łatwiej jest im współpracować.

– Moim zdaniem ten model pracy będzie coraz powszechniejszy – przewiduje prezes inFaktu.

Czytaj także: Alior Bank: klienci biznesowi mają możliwość przekazania weksla drogą elektroniczną

Jaka będzie przyszłość księgowości?

Księgowi wciąż będą potrzebni, ale będzie się zmieniał zakres ich czynności.

– Na pewno nadal będzie konieczne, aby przedzierać się przez przepisy i wyłuskiwać to, co jest przedsiębiorcy potrzebne, co mu przysługuje, jakie ciążą na nim obowiązki – zwraca uwagę Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt.

Eksperci podkreślają, że sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić księgowego, który posiada zdolność wyłapywania wielu różnych kontekstów w rozliczeniach czy tym bardziej w ustawach.

– W nowoczesnym podejściu do księgowości jest mniej przepisywania danych, ale za to więcej analiz, wnioskowania, relacji z urzędami, ponieważ klienci poszukują pośrednika w kontakcie z ZUS czy urzędem skarbowym– dodaje Wiktor Sarota.

Jeśli natomiast chodzi o przyszłość rozwiązań cyfrowych, to eksperci przewidują, że należy nastawić się na udoskonalanie tego, co już istnieje. Duże znaczenie dla tych procesów ma digitalizacja państwa – dzięki temu łatwiej będzie można komunikować się z urzędami. Przykładem na to może być zautomatyzowane wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Nie jest to jednak rewolucja, ale raczej postępująca innowacja.

Czytaj także: Asseco wdrożyło platformę do e-podpisu w BFF Banking Group w Polsce

Źródło: InFakt