Krzysztof Tchórzewski na EKG: czeka nas rozwój energetyki odnawialnej

Krzysztof Tchórzewski na EKG: czeka nas rozwój energetyki odnawialnej
Fot. Materiały prasowe Ministerstwa Energii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Udział węgla w miksie energetycznym będzie sukcesywnie spadał od 2021 r. w związku z wyłączaniem bloków węglowych i przyłączaniu jednostek działających w oparciu o inne paliwa, zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na 10. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

#KrzysztofTchórzewski na @EECKatowice: czeka nas rozwój energetyki odnawialnej. Jest ciśnienie na energetykę odnawialną na morzu #energetyka #OZE #EKG2018 #EEC2018

– Od 2021 r. udział węgla w miksie będzie sukcesywnie spadał w związku z tym, że część bloków zostanie odstawione, a wszystko co nowe, będzie poza węglowe. Poziom zużycia węgla utrzyma się do 2040-2045 przy jednoczesnym wzroście zużycia energii elektrycznej. Udział węgla zmniejszy się o ok 30% – to jest bardzo duże zmniejszenie – powiedział Tchórzewski podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczego w Katowicach.

– Czeka nas rozwój energetyki odnawialnej. Jest ciśnienie na energetykę odnawialną na morzu. Oczekiwania zgłaszane to 7-9 GW i tyle samo musimy mieć w rezerwie [w formie energetyki konwencjonalnej]. Obecnie poza Dolna Odrą potencjał wytwarzania jest w innej części kraju niż wybrzeże – dodał.

Decyzja o budowie elektrowni jądrowej

Podkreślił, że czeka na to, „by wspólnie została podjęta decyzja”. – Możemy się otworzyć na morze, ale jeśli otworzymy się też na rozwój energetyki konwencjonalnej nad morzem – podkreślił.

– Potrzebna jest także decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Nie wyobrażam sobie budowy morskiej energetyki wiatrowej bez rozstrzygnięcia tej kwestii – podsumował minister.

Wcześniej w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział dziennikarzom podczas Kongresu, że nie jest wykluczone, iż aukcje na farmy wiatrowe na morzu odbędą się w przyszłym roku, ale w pierwszej kolejności musi być podjęta decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

W połowie kwietnia Tchórzewski mówił, że mimo, iż wiele podmiotów jest zainteresowanych budową farm wiatrowych na morzu, to Polsce najbardziej obecnie potrzebna jest elektrownia jądrowa. Decyzja w sprawie jej budowy powinna zapaść „w roku albo wcale”. Wcześniej szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł.

Źródło: ISBnews