Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe
Krzysztof Pietraszkiewicz Fot. ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, do tej pory złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe.

W chwili, w której rozmawiamy jest ok. 850 tys. wniosków złożonych we wszystkich bankach.

– poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz na antenie TVN24.

Pytany o możliwą ogólną liczbę wniosków, które mogą być złożone, prezes poinformował: „Myśmy szacowali, że będzie to ok. 85 proc., a nawet zbliżymy się do 95 proc. wszystkich uprawnionych”.

Do złożenia wniosku uprawnionych jest ok. 2,1 mln kredytobiorców

Dodał, że uprawnionych jest ok. 2,1 mln.

Czytaj także: BIK: wakacje kredytowe obejmą ponad połowę łącznego zadłużenia z tytułu wszystkich kredytów w Polsce?

Wniosek o zawieszenie spłat kredytów hipotecznych można składać od 29 lipca. 

Główne założenia ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która to dała możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy: w 2022 i 2023 r. Kredytobiorcy mogą z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe mają dotyczyć  zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla jednego kredytu wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), wartość wsparcia oceniana jest na ok. 4 mld zł. Z analiz Narodowego Banku Polskiego wynika, że koszt wakacji kredytowych może sięgać ok. 20 mld zł. Według szacunków Związku Banków Polskich, przy założeniu, że z tego rozwiązania skorzysta 80% uprawnionych, łączny koszt dla banków osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews