Kredyty z premią technologiczną: Kredyt z premią HI-TECH dla mikrofirm

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.11.foto.047.a.200xBGK we współpracy z bankami wznowił nabór wniosków MŚP o dofinansowanie inwestycji technologicznych. Przedsiębiorcy mogą uzyskać umorzenie do 75 proc. kapitału kredytu, tj. maksymalnie 4 mln zł.

Termin przyjmowania wniosków upływa 6 grudnia br. Marzena Tymińska-Ładziak, naczelnik w Departamencie Programów Europejskich BGK w czasie Forum Korporacyjnego ZBP poinformowała, że dzięki nowelizacji ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej o ponad 10 proc. wzrośnie liczba małych i mikrofirm – beneficjentów kredytu technologicznego. W systemie uczestniczy już 20 banków komercyjnych, zrzeszenie Banku BPS i SGB-Banku oraz Krakowski Bank Spółdzielczy.

Od telewizji VOD do… spopielania zwłok

Kredyt technologiczny jest udzielany w banku lokalnym na podobnych zasadach jak zwykła pożyczka inwestycyjna, przy zachowaniu limitów wsparcia obowiązujących w unijnych programach pomocowych. Kredytobiorca otrzyma z BGK dofinansowanie w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych, pozostałe 25 proc. musi stanowić jego udział własny.

Podstawą dotacji jest inwestycja polegająca na wdrożeniu technologii zakupionej bądź własnej (o ile nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat) oraz uruchomieniu na jej podstawie produkcji nowych bądź znacząco ulepszonych wyrobów bądź usług. Kredytobiorca winien dostarczyć ekspertyzę o inwestycji, której zakres – jak wskazują poprzednie edycje programu – może być bardzo szeroki: od technologii spopielania zwłok aż do tworzenia telewizji VOD. Jeżeli przedsiębiorca wdraża własną technologię, musi uzyskać certyfikat lub nabyć tzw. prawa własności przemysłowej, tj. opatentować wynalazek (wystarczy zgłoszenie patentowe).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI