Kredyty frankowe w Santander Bank Polska: SOKiK uchylił decyzję UOKiK dotyczącą abuzywności umów

Kredyty frankowe w Santander Bank Polska: SOKiK uchylił decyzję UOKiK dotyczącą abuzywności umów
Fot. stock.adobe.com/vulcanus
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) 24 listopada uchylił decyzję UOKiK z 22 września 2020 r., stwierdzającą abuzywność klauzul stosowanych przez Santander Bank Polska w aneksach do części umów kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF).

W naszej opinii, stosowane w aneksach zapisy nie były abuzywne. Nie dawały bankowi dowolności w ustalaniu kursów, a klienci mogli zweryfikować zastosowany kurs waluty.

„Ponadto w warunkach wolnego rynku bank może pobierać spread – to działanie całkowicie rynkowe. Cieszymy się, że sąd uznał nasze argumenty” – powiedział dyrektor departamentu obsługi prawnej biznesu w Santander Bank Polska Kamil Biedroń, cytowany w komunikacie.

Uzasadnienie SOKiK

SOKiK wskazał w ustnym uzasadnieniu, że:

•             w oparciu o klauzule bank nie ma dowolności w ustalaniu tabel kursowych;

•             w oparciu o klauzule konsument mógł zweryfikować rzetelność kursu zastosowanego przez bank;

•             bank wskazywał źródło kursów rynkowych (serwis Reuters) i dopuszczał odchylenia o +/- 1% – nie można tu mówić o rażącym odchyleniu;

•             sposób wyliczenia kursów tabelarycznych nie pozostawia arbitralności bankowi;

•             mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny;

•             bank może stosować spread i jest to działanie rynkowe;

•             konsument może sam ocenić, czy kursy banku mu odpowiadają i ewentualnie kupić walutę poza bankiem, wymienił bank.

Orzeczenie SOKiK nie jest prawomocne

Santander Bank Polska czeka na pisemne uzasadnienie orzeczenia, podsumowano.

Klauzule, uznane przez UOKiK (decyzja DOZIK-2.611.1.2017.JS.MSN) za abuzywne, opisywały zasady ustalania kursów walut publikowanych w tabelach Santander Bank Polska, które mają zastosowanie do rozliczeń z tytułu walutowych umów kredytowych.

Czytaj także: Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF trafiło 31,5 tys. wniosków o mediację >>>

Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 243 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews