Kredyty frankowe: Santander Bank Polska przeprowadza ankiety wśród klientów dotyczące ugód

Kredyty frankowe: Santander Bank Polska przeprowadza ankiety wśród klientów dotyczące ugód
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska jest na etapie przeprowadzania ankiet wśród swoich klientów dotyczących ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, zarząd banku nie podjął żadnych decyzji w tej sprawie - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Nie podjęliśmy żadnych decyzji, uważamy, że to sprawa tak poważna i ma tak istotny wpływ na finanse naszego banku, że zanim podejmiemy decyzję, będziemy chcieli uzyskać rekomendację rady nadzorczej, jak i walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

– powiedział na poniedziałkowym ZWZ banku Gajewski.

Czytaj także: Santander Bank Polska: jest decyzja o zatrzymaniu zysku za 2020 rok i utworzeniu kapitału dywidendowego >>>

„Prace trwają, jesteśmy obecnie na etapie kwestionariusza, który przekazaliśmy do wybranej grupy naszych klientów, również wykonujemy pierwsze testy, ale dane, które mamy dotychczas, jeszcze nie pozwalają, żeby jakąkolwiek decyzję zarekomendować” – dodał prezes Santander Bank Polska.

Prezes ocenił, że ryzyko prawne związane z portfelem kredytów mieszkaniowych w CHF bank uznaje za jedno z najbardziej istotnych, a sytuacja jest „bardzo dynamiczna”.

Propozycja prezesa KNF ws. kredytów frankowych

Jeden z punktów poniedziałkowego ZWZ obejmował przedstawienie informacji o propozycji Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Punkt ten nie był głosowany.

Czytaj także: Forum Bankowe 2021: kredyty frankowe zagrożeniem dla całej gospodarki?

Na początku lutego prezes informował, że zarząd banku przedstawi swoją rekomendację dotyczącą propozycji KNF w sprawie zawierania ugód z frankowiczami, gdy pozna wyniki ankiety przeprowadzonej wśród swoich klientów i po pilotażu w tej sprawie. Poinformował wówczas, że decyzja w tej sprawie ostatecznie będzie musiała być podjęta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Czytaj także: Kredyty frankowe: ugoda czy regulacja? Możliwe rozwiązania problemu frankowiczów w Polsce >>>

Pod koniec lutego bank podał, że szacuje, że strata banku wynikająca z konwersji kredytów według propozycji KNF wyniosłaby ok. 2,7 mld zł na poziomie jednostkowym i ok. 3,5 mld zł na poziomie skonsolidowanym, przy założeniu, że 100 proc. aktualnych kredytobiorców dokonałoby konwersji kredytów walutowych zgodnie z propozycją KNF.

Źródło: PAP BIZNES