Kredyty frankowe: nad propozycją KNF ws. ugód z frankowiczami pracuje obecnie 9 banków

Kredyty frankowe: nad propozycją KNF ws. ugód z frankowiczami pracuje obecnie 9 banków
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nad propozycją Przewodniczącego KNF w sprawie ugód w frankowiczami prace prowadzi 9 banków i są one zaawansowane - poinformował wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.

Prace są bardzo zaawansowane.

– powiedział Kozłowski na konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem” w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.

Ocenił, że propozycja KNF ma szansę ukształtować konsensus społeczny w tej sprawie. 

„W grupie banków, które pracują nad tym rozwiązaniem, jest łącznie dziewięć instytucji. […] Prowadzimy bardzo szczegółowy dialog dotyczący tego, jak taka konwersja by przebiegała” – powiedział Kozłowski.

Czytaj także: KNF: konwersja kredytów frankowych zgodnie z propozycją Przewodniczącego Komisji będzie kosztować banki ok. 34,5 mld zł >>>

„Te prace są bardzo zaawansowane i to, że banki zwołują swoje walne zgromadzenia akcjonariuszy, to, że w tych walnych znajdują się odrębne punkty dotyczące kwestii frankowej jest najlepszym dowodem na to, że podchodzimy do tego obecnie odpowiedzialnie. Uważam, że dziś innego rozwiązania na stole nie ma” – dodał.

Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych

8 grudnia 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski zaproponował wprowadzenie rozwiązania „sektorowego” w kwestii ryzyka związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi dla całego sektora. Rozwiązanie polegałoby na oferowaniu przez banki swoim klientom możliwości dobrowolnego przystępowania do układów, na podstawie których klient zawierałby z bankiem ugodę, tak jakby jego kredyt od samego początku był kredytem złotowym oprocentowanym za pomocą odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę historycznie stosowaną do takiego kredytu.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: nadszedł czas, by banki przedstawiły swoje stanowisko ws. ugód z frankowiczami >>>

Na początku marca Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) podał, że koszt dla sektora bankowego, związany z konwersją kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich według propozycji przewodniczącego KNF szacowany jest na 34,5 mld zł. W wariancie najbardziej kosztownym dla banków, tj. unieważnienia kredytu, koszt ten wyniósłby 234 mld zł.

Źródło: ISBnews