Kredyty frankowe, możliwy kryzys finansowy

Kredyty frankowe, możliwy kryzys finansowy
Fot. Materiały prasowe Deutsche Banku Polska S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Rozstrzygnięcia niektórych sądów w sprawach kredytów walutowych będą miały katastrofalne skutki ekonomiczne. W efekcie wątpliwych prawnie i ekonomicznie decyzji sądów kredytobiorcy walutowi mogą uzyskać mieszkania za darmo, albo za wartość kilkadziesiąt procent niższą niż kredytobiorcy złotowi" - napisał w dzisiejszym wydaniu ( 13.01.2021.) Dziennika Gazeta Prawna dr hab. Krzysztof Kalicki z Katedry Bankowości, Ubezpieczeń i Ryzyka w Akademii Leona Koźmińskiego gdzie jest profesorem.

Niedawno na stronach aleBank.pl  Krzysztof Kalicki, były prezes Deutsche Bank Polska stwierdził, że rozstrzygnięcia sądów w sprawach kredytów walutowych mogą spowodować straty w sektorze bankowym od 60 mld złotych, jak ocenia KNF, do ponad 200 mld złotych, jak to widzą banki. 

Przypomniał dla porównania, że sektor bankowy w Polsce ma około 240 mld złotych kapitału.

Czytaj także: Wyzwania Bankowości: jak rozwiązać kwestię kredytów frankowych?

W swoim komentarzu w DGP profesor Krzysztof Kalicki pisze o wybiórczej logice prawników w odniesieniu do kredytów walutowych i wskazuje na szereg przykładów, w których konsumenci mają do czynienia z operacjami walutowymi, a które nie budzą niczyich wątpliwości.

Ryzyko walutowe dotyczy wszystkich

Zauważa, że zarówno konsumenci, jak i banki nie były  stanie, i nie są w stanie przewidywać kursów walut w przyszłości.

Nie można więc bankom czynić zarzutu, że w wyniku zmian kursowych obsługa kredytu frankowego stała się znacznie droższa.

Zwraca jednocześnie uwagę, że posiadacze kredytów w euro nadal są w lepszej sytuacji niż posiadacze kredytów złotowych, i znacznie lepszej niż osoby zadłużone we frankach. 

Nikt tego nie mógł wcześniej przewidzieć, ani bank, ani klient. Ryzyko walutowe dotyczy wszystkich.

Możliwy kryzys finansowy

Podsumowując swój komentarz prof. Krzysztof Kalicki przestrzega: „Skutki tej nieuczciwości gospodarczej, stanowiące ekonomiczne wywłaszczenie mają być przerzucane na banki – a w rzeczywistości na akcjonariuszy, deponentów, kredytobiorców złotowych, innych usługobiorców.”

I dalej zauważa odnosząc się do prawdopodobnych wielomiliardowych strat banków  w wyniku orzeczeń sądów: „Takie obciążenie w powiązaniu z kryzysem gospodarczym i pandemią może wywołać trudny do opanowania kryzys finansowy”.

Źródło: DGP, aleBank.pl