Kredyty frankowe: banki będą przedstawiały swoje stanowiska ws. propozycji KNF w najbliższych tygodniach

Kredyty frankowe: banki będą przedstawiały swoje stanowiska ws. propozycji KNF w najbliższych tygodniach
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich spodziewa się, że w najbliższych tygodniach banki będą ustosunkowywały się do propozycji KNF, dotyczącej rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich - poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

My spodziewamy się, że w kolejnych tygodniach będą prezentowane stanowiska banków w odniesieniu do propozycji przewodniczego KNF.

– powiedział Pietraszkiewicz.

„Myślę, że możemy wrócić do tej sprawy nie wcześniej niż pod koniec pierwszej dekady stycznia” – dodał.

Czytaj także: Kredyty frankowe: banki zainteresowane propozycją szefa KNF?

Propozycja szefa KNF, przedstawiona w ubiegłym tygodniu, już wcześniej spotkała się z pozytywną opinią Związku Banków Polskich.

Banki analizują tę propozycję, ustosunkują się do niej w najbliższych tygodniach – informował wówczas prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycje KNF ws. kredytów frankowych, banki będą ją analizować >>>

Na pewno zawieranie ugód i tworzenie ekosystemu do dalszej współpracy banków z ich klientami jest lepszym rozwiązaniem niż toczenie wieloletnich sporów. Inicjatywę oceniam pozytywnie, teraz wszystkie banki analizują tę propozycję.

„Wielce powinno być wskazane włączenie się do tego procesu także Skarbu Państwa, ważnego beneficjenta wybudowania tych kilkuset tysięcy mieszkań” – powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Myślę, że w kolejnych tygodniach banki będą mogły coś więcej na ten temat powiedzieć, przedstawić swoje pierwsze opinie” – dodał.

Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Czytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów walutowych, kredytobiorca frankowy nie może być uprzywilejowany wobec kredytobiorcy złotowego >>>

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej wtedy marżę.

Przewodniczący poinformował, że KNF rozpoczął rozmowy w tej sprawie z UOKiK, by zapewnić ochronę praw konsumentów oraz stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.

Źródło: PAP BIZNES