Kredyt bankowy czy pożyczka online? Niskie stopy procentowe vs ograniczenie kosztów szybkich pożyczek

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Niskie stopy procentowe NBP wpływają na obniżenie oprocentowania udzielanych przez banki kredytów, natomiast nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która od niedawna obowiązuje, reguluje koszty pozaodsetkowe pożyczek pozabankowych. Wielu klientów ma obecnie dylemat, co w tej sytuacji wybrać - kredyt w banku czy szybką pożyczkę online? Ekspert pozyczkaportal.pl sprawdza co jest korzystniejsze.

 

Koszty pożyczek online

Z dniem 11 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nakłada ona ograniczenia na instytucje pozabankowe, określając maksymalny pułap kosztów pozaodsetkowych dla udzielanych zobowiązań. Zgodnie z nowymi przepisami maksymalny koszt opłat pozaodsetkowych może wynosić 25 proc. plus 2,5 proc. za każdy miesiąc. Zmiany te wpłynęły pozytywnie na postrzeganie rynku szybkich pożyczek przez konsumentów. Jak się okazuje, klienci którzy do tej pory korzystali wyłącznie z usług banków coraz liczniej decydują się na wzięcie pierwszej pożyczki online.

Koszty kredytów gotówkowych

Zgodnie z przepisami oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może wynosić więcej aniżeli czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, równej obecnie 2,5 proc. Tak więc, aktualnie maksymalna wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego może wynosić 10 proc. w skali roku. Z tego właśnie powodu wiele banków zdecydowało się zwiększyć wysokość prowizji, a także innych kosztów naliczanych podczas udzielania kredytu. Dlatego pomimo niskiego oprocentowania kredyty gotówkowe  nie zawsze oferowane są nam na atrakcyjnych warunkach. Warto sprawdzać całkowity koszt kredytu przed zawarciem umowy, gdyż prowizje bankowe zostały podwyższone niekiedy nawet do kilkudziesięciu procent.

Konsumenci wybierają szybsze rozwiązania

Wysokie opłaty związane z zaciągnięciem kredytu gotówkowego sprawiły, że rynek szybkich pożyczek online zyskał nowych klientów. Koszty szybkiej pożyczki oraz kredytu udzielonego przez banki są zbliżone, znaczącą różnicę widać jednak w samej procedurze uzyskania dodatkowych środków. Pozabankowe pożyczki uzyskać możemy całkowicie przez internet – wypełniając formularz online, a następnie akceptując warunki umowy, natomiast zaciągnięcie kredytu gotówkowego często wiąże się z dostarczeniem dodatkowych dokumentów. To właśnie sprawia, że klienci, nie widząc różnicy w kosztach, wybierają ten sposób uzyskania dodatkowych środków, który jest prostszy i szybszy, czyli pozabankowe pożyczki.

Pożyczki online udzielane przez instytucje pozabankowe zyskują na popularności wśród klientów, którzy do tej pory korzystali wyłącznie z ofert banków. Jak podpowiadają specjaliści finansowi, zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek o dodatkowe środki porównaj oferty kilku instytucji. Pamiętaj, aby sprawdzić również aktualne rankingi pożyczek online oraz kredytów gotówkowych tworzone przez ekspertów oraz przeczytać opinie innych klientów, którzy już skorzystali z usług wybranej przez Ciebie instytucji.

Źródło: Pozyczkaportal.pl