Krakowski Bank Spółdzielczy wobec wyzwań kryzysu: „Nowe otwarcie” dla spółdzielczości konkrety nie wizje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.06.foto.012.a.250xKrajowa Rada Spółdzielcza przygotowała zmiany w Prawie spółdzielczym, aktualnie są prowadzone również intensywne prace nad ustawą o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i banków zrzeszających.

Podczas konferencji w Kancelarii Prezydenta RP, Bronisław Komorowski zapowiedział „nowe otwarcie” dla rozwoju pełnego potencjału polskiej spółdzielczości. Jan Czesak, przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego przedstawił postulaty i wnioski legislacyjne, które uwzględniają uniwersalne wartości ruchu spółdzielczego: samopomocy i odpowiedzialności, demokracji, równości i sprawiedliwości. W ramach „nowego otwarcia” bankowcy spółdzielczy proponują konkretne rozwiązania.

Udziały to stabilny kapitał

Spółdzielcy obawiają się, że zapisane w projekcie dyrektywy CRD IV Parlamentu Europejskiego wyłączenie udziałów z funduszy własnych spowoduje spadek kapitałów BS-ów o co najmniej 10 proc., co może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie i rozwój sektora. Zdaniem Jana Czesaka należy utrzymać obecną definicję tych funduszy, szczególnie że w ostatnich latach są one stale podwyższane i budują stabilną bazę kapitałową.

Motywacją do stabilnego rozwoju potencjału byłoby wprowadzenie ustawowych regulacji, w ramach których akcje posiadane przez BS-y w banku zrzeszającym nie pomniejszałyby ich funduszy własnych bez względu na wartość nabywanych akcji.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI