Krajowy Plan Odbudowy: premier Morawiecki liczy na porozumienie z KE „w kwietniu bądź na początku maja”

Krajowy Plan Odbudowy: premier Morawiecki liczy na porozumienie z KE „w kwietniu bądź na początku maja”
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najbliższych dniach na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską (KE) nie ma jeszcze szans, ale takie porozumienie jest możliwe jeszcze w kwietniu bądź na początku maja br, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Tym razem nie ma szans na przyjęcie KPO, ponieważ nie doszliśmy jeszcze do porozumienia.

„Polska jest suwerennym krajem, mamy swoje zasady i w taki sposób będziemy określali brzegowe porozumienia z Unią Europejską, które są dla nas akceptowalne. Cały czas liczę na to, że w kwietniu, może na początku maja do takiego porozumienia dojdzie, ale tym razem nie będzie to możliwe” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Premier zdymisjonował ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka; w tle zamieszanie wokół KPO >>>

Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja ub. roku. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską minął 3 sierpnia 2021 r. Dotychczas plan nie został zatwierdzony.

Do Polski ma trafić ok. 58 mld euro

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Trwają rozmowy ws. zatwierdzenia przez KE programów regionalnych

Jednocześnie trwają rozmowy ws. zatwierdzenia przez KE programów regionalnych.

Buda: bardzo blisko do zawarcia porozumienia ws. KPO

Polska jest bardzo blisko zawarcia porozumienia z Komisją Europejską ws. KPO, ale jest jeszcze kilka kwestii to uzgodnienia w tej sprawie – powiedział z kolei w trakcie konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej (MFPiR) Waldemar Buda.

„Tak jak KE jest gotowa zawrzeć porozumienie (ws. KPO – przyp. red.), tak i Polska jest już bardzo blisko i jest gotowa to porozumienie zawrzeć. Musi dojść do porozumienia co do warunków tego uzgodnienia. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko, ale nie możemy powiedzieć, że wszystko jest uzgodnione. Jest takie powiedzenie, że dopóki nie jest uzgodnione wszystko, nie jest uzgodnione nic. (…) Co prawda, leży na stole dosłownie kilka spraw do uzgodnienia, ale nie możemy powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że do niego dojdzie, ani w jakiej perspektywie czasowej” – powiedział.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES