Krajowe dane o inflacji mogą umocnić złotego

Krajowe dane o inflacji mogą umocnić złotego
Fot. stock.adobe.com/skora-fotoprojekt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ubiegłym tygodniu (18-24.10.) kurs EURPLN wzrósł do 4,6036 (osłabienie złotego o 0,8%). Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z osłabieniem złotego, piszą analitycy z Credit Agricole.

W znacznym stopniu wynikało to z eskalacji sporu na linii Polska-UE i utrzymującej się niepewności ze względu na opóźniające się zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Publikacje licznych krajowych danych (o zatrudnieniu i przeciętym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej) nie miały istotnego wpływu na kurs złotego.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska

Czytaj także: GUS: w październiku przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku wyraźnie wyższej inflacji

W ubiegłym tygodniu mieliśmy również do czynienia z kontynuacją osłabienia dolara względem euro (por. MAKROmapa z 18.10.2021).

Wzrostowi kursu EURUSD sprzyja obniżenie światowej awersji do ryzyka.

Wsparcie dla takiej oceny stanowią odnotowane zmiany indeksu VIX, który w ostatnich tygodniach utrzymywał się w trendzie spadkowym.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP uzależnia dalsze decyzje w polityce pieniężnej od wyników listopadowej projekcji inflacji i PKB

W tym tygodniu (25-31.10.) kluczowe dla złotego będą dane ze strefy euro (pierwszy szacunek PKB, wstępna inflacja), których sumaryczny wpływ może być negatywny dla kursu polskiej waluty.

Przeciwny wpływ może mieć natomiast publikacja wstępnych krajowych danych o inflacji.

Posiedzenie EBC, a także publikacje danych z USA (pierwszy szacunek PKB, indeks Conference Board, inflacja PCE, wstępne zamówienia na dobra trwałe, sprzedaż nowych domów, finalny indeks Uniwersytetu Michigan) i Niemiec (indeks Ifo) będą naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego.

Piątkowa (29.10.) aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Moody’s zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu.

Jakub Borowski, Główny Ekonomista;

Krystian JaworskiStarszy Ekonomista;

Jakub OlipraEkonomista.

MAKROmapa, Credit Agricole Bank Polska SA

Źródło: aleBank.pl