Kraje wysoko rozwinięte odchodzą od ograniczeń związanych z Covid-19

Kraje wysoko rozwinięte odchodzą od ograniczeń związanych z Covid-19
Fot. stock.adobe.com / wetzkaz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szereg krajów w Europie znosi lub zapowiada zniesienie ograniczeń związanych z pandemią. Decyzje te mogą mieć daleko idące, korzystne skutki dla gospodarki. Przedstawiamy na podstawie doniesień medialnych zmiany jakie są wprowadzane w niektórych krajach.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował o zamiarze odchodzenia od większości ograniczeń związanych z pandemią. Proces ten ma się zakończyć do 20 marca.

Znoszenie obostrzeń odbędzie się w trzech etapach, ale nadal należy stosować środki ochrony osobistej, takie jak noszenie maseczki i zachowywanie bezpiecznego dystansu od innych.

Niemcy – 20 marca kluczowa data

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń ma umożliwić dostęp do handlu detalicznego „wszystkim osobom w całym kraju” bez kontrolowania zaświadczeń o zaszczepieniu. Wymagane będzie jednak noszenie maseczki medycznej.

Ponadto osoby zaszczepione i te, które przeszły COVID-19, nie powinny już podlegać żadnym ograniczeniom, jeśli chodzi m.in. o spotkania prywatne (obecnie limit wynosi 10 osób). Ograniczenia dla niezaszczepionych pozostają w mocy.

W drugim etapie, od 4 marca, nastąpi znoszenie obostrzeń obowiązujących w gastronomii, dyskotekach, klubach i na imprezach masowych. Po 20 marca obowiązywać będą jedynie podstawowe środki ochrony, takie jak obowiązek noszenia maseczek w określonych obszarach, dystans społeczny, dezynfekcja.

Szwajcaria bez masek

Szwajcaria w czwartku 17 lutego zniosła prawie wszystkie restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Obowiązkowe pozostanie noszenie maseczek w środkach transportu publicznego oraz podczas wizyt w placówkach służby zdrowia.

Wśród ograniczeń epidemicznych, które przestaną obowiązywać jest obowiązek noszenia maseczki i okazania paszportu szczepionkowego przy wejściu do sklepów, restauracji, obiektów kulturalnych i innych miejsc publicznych.

Ponadto od osób przyjeżdżających do kraju nie będzie już wymagane okazanie zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19, wyzdrowieniu lub negatywnego wyniku testu, ani też wypełnienie formularza lokalizacyjnego.

Oprócz obowiązku zasłaniania nosa i ust w środkach transportu publicznego i placówkach zdrowotnych w mocy pozostanie do końca marca zasada, że osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, muszą poddać się pięciodniowej izolacji.

W Holandii otwarte dyskoteki i kluby nocne

Minister zdrowia zapowiedział stopniowe znoszenie praktycznie wszystkich ograniczeń, które wprowadzono z powodu pandemii COVID-19. Od piątku, 18 lutego są ponownie otwarte dyskoteki i kluby nocne, a godziny działania restauracji będą wydłużone.

Od wtorku (22.02) obowiązek noszenia maseczek w Holandii zostanie ograniczony do pojazdów transportu publicznego, w tym samolotów.

Od kolejnego piątku (25 lutego) całkowicie przestanie obowiązywać przepustka sanitarna. Nadal będzie można ją uzyskać, by móc swobodnie posługiwać się nią poza granicami kraju.

Jedynym nowym obostrzeniem, które wprowadzono, jest konieczność okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa podczas imprez masowych w zamkniętych przestrzeniach, w których bierze udział ponad 500 osób. Obowiązek ten nie będzie dotyczył festiwali i innych imprez plenerowych.

W Austrii już bez zasady 2G

Od 12 lutego w sklepach detalicznych i muzeach przestała obowiązywać zasada 2G, co oznacza, że także osoby niezaszczepione i nieozdrowiałe mogą z nich korzystać.

Od 19 lutego w gastronomii i turystyce ma powrócić zasada 3G, czyli restauracje, stoki narciarskie i inne atrakcje turystyczne staną się dostępne także dla osób bez szczepienia i statusu ozdrowieńca, a jedynie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Od 5 marca 2022 zniesione mają zostać w Austrii wszystkie obostrzenia wjazdowe.

Słowacja utrzymuje utrudnienia dla niezaszczepionych

15 lutego 2022 na Słowacji znowu złagodzono obostrzenia COVID.

Osoby zaszczepione dawką przypominającą nie muszą pokazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy meldowaniu się do hotelu lub korzystaniu z uzdrowisk, parków wodnych, ośrodków wellness itp.

Dawka przypominająca nie jest już konieczna, by zyskać wstęp do kolejk górskich i na wyciągi narciarskie. Obsługiwane są także osoby bez szczepienia, ale z negatywnym wynikiem testu.

W gastronomii obsługiwane są osoby zaszczepione dwiema dawkami i ozdrowieńcy.

Zniesione zostały także limity obłożenia hoteli i kolejek górskich.

Źródło: aleBank.pl