Korzystne zmiany dla tysięcy emerytów, Senat przyjął ustawę

Korzystne zmiany dla tysięcy emerytów, Senat przyjął ustawę
Fot. stock.adobe.com/Syda Productions
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senatorowie przyjęli w czwartek wieczorem bez poprawek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zakładających wyrównanie i podwyżki emerytur dla ubezpieczonych z rocznika 1953 (głównie kobiet).
#Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z #FUS, zakładających wyrównanie i podwyżki emerytur dla ubezpieczonych z rocznika 1953 #emerytury

Umożliwia ona uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953 (w większości kobiety), którzy przed wydaniem wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w marcu 2019 r. występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, i ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Czytaj także: ZUS: kto dostanie 76 tys. zł po waloryzacji?

Ustawa przewiduje także zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą a tą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Czytaj także: Gwałtownie przybywa emerytów bez prawa do minimalnej emerytury >>>

Rozwiązania te mają objąć 76 tys. osób. Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury średnio 12 786 zł.

Źródło: ISBnews