Korzystne zasady rozliczania energii utrzymane dla prosumentów, którzy zdecydują się na rozbudowę fotowoltaiki

Korzystne zasady rozliczania  energii utrzymane dla prosumentów, którzy zdecydują się na rozbudowę  fotowoltaiki
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl. Źródło: MarketNew24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Osoby, które zainwestowały w domową fotowoltaikę zwiększają swoje zużycie energii elektrycznej, co skłania tych prosumentów do rozbudowy paneli słonecznych. Z badań, które przeprowadził Tauron, dotyczących kilkudziesięciu tysięcy prosumentów wynika, że zapotrzebowanie takich gospodarstw domowych na energię wzrosło średnio o 15%.

Obecnie prosumenci oddający energię do sieci mogą odebrać z niej do 80 proc. z tego, co przekazali.

Jest zgoda co do tego, że rozbudowując instalację po 1 kwietnia 2022 roku prosumenci zachowają prawa nabyte jakie mieli

Po wprowadzeniu nowych zasad, obowiązujących od 1 kwietnia 2022 roku, cała niewykorzystana w domu energia będzie sprzedawana po cenach na rynku hurtowym, gdy w gospodarstwie domowym będzie potrzebna energia z sieci, to trzeba będzie zapłacić za nią stawkę według cen detalicznych.

Czytaj także: Czeka nas złota dekada rozwoju fotowoltaiki w Polsce?

Zwrot inwestycji nawet po 10 latach

Po tych zmianach wydłuży się okres zwrotu z inwestycji jaką jest instalacja paneli fotowoltaicznych: z 6 ‒ 7 lat do nawet ponad dziesięciu lat.

Sporne pozostawało to, co z prosumentami, którzy zainstalowali panele przed 1 kwietnia 2022 roku,  a później będą chcieli rozbudowywać domową instalację.

Czytaj także: GUS: udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł do 16,13 proc. w 2020 r.

Prosumenci zachowają prawa nabyte

‒ Jest zgoda co do tego, że rozbudowując instalację po 1 kwietnia 2022 roku prosumenci zachowają prawa nabyte jakie mieli.

A więc będą mogli całość energii z rozbudowanej instalacji wciąż rozliczać według systemu oddając spółce energetycznej tylko 20 lub 30 proc. energii, którą wprowadzili do sieci i odebrali z powrotem ‒ mówi Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

Źródło: MarketNews24